Van M8 dağıtım merkezinin modellenmesi ve power world programı ile simülasyonu
Van M8 distrubution center modeling and simulation with power world program
  1. Tez No: 568624
  2. Yazar: MURAT ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Gelişen teknoloji, yükselen yaşam düzeyi ve artan nüfusla birlikte enerjiye olan gereksinim her geçen gün büyük ölçüde artmaktadır. Bu çerçevede üretilen enerjinin verimli kullanılması ve güç sistemlerindeki kayıpların azaltılması önem kazanmaktadır. Bu tez çalışmasında, Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş.'ye bağlı Van İl İşletme Müdürlüğü'nün sorumluluk alanındaki 30.5 kV gerilim seviyesindeki Van M8 dağıtım merkezi ve bu dağıtım merkezini besleyen enerji nakil hatları incelenmiştir. Power world programı kullanılarak farklı yük aktarımları neticesinde gözlenen akım-gerilim değişimleri, kısa devre akımları ve gerilim düşümlerine yönelik simülasyon yapılmıştır. Simülasyonda elde edilen veriler ile bir dağıtım merkezine gelen enerjinin kayıp durumu incelenmiş ve güç optimizasyonu yapılmıştır. Van M8 dağıtım merkezinin giriş ve çıkış fiderlerinde kapalı xlpe kablo ile çelik özlü alüminyum iletken karşılaştırılması yapılmıştır. Bu dağıtım merkezinde kapalı alüminyum xlpe kablo, uzun vadede daha uygun olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the developing technology, rising life level and increasing population, the need for energy is increasing day by day. In this context, the efficient use of the energy produced and the reduction of the losses in the power systems are gaining importance. In this thesis, Vangölü Electricity Distribution Inc. he Van M8 distribution center and the power transmission lines that feed this distribution center were examined at the 30.5 kV voltage level. Using the power world program, current-voltage variations, short-circuit currents and voltage drops are simulated for different load transfers. With the data obtained in the simulation, the loss status of the energy coming to a distribution center was examined and power optimization was made The closed xlpe cable and the steel core aluminum conductor are compared in the inlet and outlet feeders of the Van M8 distribution center. It has been found that the closed xlpe cable in the distribution center is more suitable in the long run. The effects of capacitor cells on voltage change and loss analysis were investigate