İzmir ili Aliağa ilçesi 2015 yılı Nemport limanı kurtarma kazısı terrakotta figürinleri
Terracotta figurines from the 2015 salvage excavations at Nemport seaport in Aliağa district of İzmir province
- Tez No: 568669
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇEKİLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışmada, İzmir ili, Aliağa ilçesi sınırları içerisinde Nemport Liman İşletmeleri A.Ş. arazisi olan 1021 ada 1 parselde yapılan kurtarma kazıları sonucunda bulunan terrakotta figürinler değerlendirilmektedir. Çalışma alanı Kyme antik kentin 1 km kuzeydoğusunda yer alır. Alanda çalışmalar İzmir Müze Müdürlüğü tarafından 03.06.2015 - 08.12.2015 tarihlerinde yürütülmüştür. Çalışmalarda ortaya çıkarılan 39 adet pişmiş toprak figürin çalışmamızın konusunu oluşturmaktadır. Çalışmada yer alan eserler, Arkaik Dönem'den Geç Hellenistik Dönem'e kadar tarihlenmiştir. Çalışma kapsamında figürinler, Temple Boy – Tapınak Oğlanı figürinleri, kadın figürini başları, Kourotrophos figürinleri, hayvan figürinleri, Eros figürini, Bes figürini, Aphrodite figürini, süvari figürini, aktör figürini, erkek çocuk figürini ve diğer figürinler olmak üzere 11 farklı tipolojide incelenmiştir. Tipolojide en yoğun grubu Temple Boy – Tapınak Oğlanı oluşturmaktadır. 12 adet örnekle incelenen bu gruptaki eserler İ.Ö. 5. yüzyıla tarihlenmektedir. Kourotrophos figürinleri grubunda 6 adet örnek incelenmiş ve sonucunda İ.Ö. 5. yüzyıla tarihlenmiştir. Bir başka grup 8 adet örnekle kadın figürini başlarıdır ve yoğunlukla Geç Hellenistik Dönem tarihli eserlerdir. Bir adet Eros figürini incelenmiştir. Günlük yaşam kompozisyonundaki eser, Geç Hellenistik Dönem'e tarihlenmektedir. Hayvan figürinleri grubunda bir adet boğa figürini başı, güvercin figürini, balık figürini parçası ve bir hayvan figürini parçası incelenmiştir. Çalışma kapsamında Kyme antik kenti kazı çalışmaları ve Kyme antik kenti yakınlarında İzmir Müze Müdürlüğü tarafından yürütülmüş kurtarma kazıları kapsamında ele alınan figürinler incelenmiş ve bu çalışmalarda yer alan figürinler ile karşılaştırma yapılarak eserlerin tarihlendirilmesi ve tipolojisi oluşturulmuştur. Çalışma kapsamında ele alınan eserlerin tipolojik ve stilistik açıdan Kyme kenti figürinleriyle benzer olması nedeniyle Kyme antik kenti ile bağlantılı oldukları anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the terracotta figurines unearthed in the salvage excavations carried out in insula 1021, parcel 1 of the landed property of Nemport Seaport Operation (Nemport Liman İşletmeleri A.Ş.) located in the Aliağa district of Izmir. The area of study lies 1 km northeast of the ancient city of Kyme. The excavations at the area were carried out in 03.06.2015 – 08.12.2015 by the Izmir Museum Directorate. The subject of this study consists of 39 terracotta figurines unearthed at the excavations. The figurines were dated from the Archaic period to the Late Hellenistic period and were examined under 11 typological groups; Temple Boy figurines, female figurine heads, Kourotrophos figurines, animal figurines, Eros figurine, Bes figurine, Aphrodite figurine, rider figurine, actor figurine, male child figurine and other figurines. The Temple Boy constitutes the richest typological group with 12 examples dated to the 5th century BC. Six figurines were examined under the Kourotrophos group and were subsequently dated to the 5th century BC. A third group consists of eight female figurine heads, mostly works of the Late Hellenistic Period. An Eros figurine, depicted in a composition of daily life, was examined and dated to the Late Hellenistic Period. A bull, a dove, a fish fragment and the fragment of another animal were studied under the group of animal figurines. As part of the study the figurines unearthed in the excavations at the ancient city of Kyme, as well as during the salvage excavations carried out near Kyme by the Izmir Museum Directorate were examined and the dating and typological classification of our subjects were made based on comparisons to these examples. The typological and stylistic similarities between the figurines examined in this study and the figurines of Kyme suggest a connection with the ancient city of Kyme.