Becerikli Eller Aktif Zihinler Bilim Eğitimi Programının 5-6 yaş çocuklarının bilimsel süreç becerilerine etkisi
Effect of Skillful Hands-Active Minds Science Education Program on scientific process skills of 5-6 years children
  1. Tez No: 568687
  2. Yazar: EBRU DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE İNAL KIZILTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; Becerikli Eller Aktif Zihinler Bilim Eğitimi Programının 5-6 yaş çocukların bilimsel süreç becerilerine etkisini incelemektir. Programın etkililiğini ortaya koymak amacıyla ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Aydın ilinin Söke ilçesinde anasınıfına devam eden; deney grubu 24, Kontrol 1grubu 20, Kontrol 2 grubu 18 çocuk olmak üzere toplam 62 çocuk oluşturmaktadır. Yapılandırmacı yaklaşım temelinde hazırlanan bilim eğitim programında çocukların il elden keşfederek deneyimledikleri bilim etkinliklerini zihinlerinde yeniden inşa etmeleri amaçlanmıştır. Veriler Büyüktaşkapu (2010)tarafından geliştirilen“Okul Öncesi Bilimsel Süreç Becerileri Ölçeği ile Aydoğdu ve Karakuş(2017) tarafından geliştirilen ”Okul Öncesi Öğrencilerine Yönelik Temel Beceri Ölçeği" kullanılarak toplanmıştır. Toplanan veriler bilgisayar ortamına aktarılarak uygun istatistiksel yöntemler yardımıyla değerlendirilmiştir. Değişkenlerin normal dağılım göstermemesi nedeniyle gruplar arasındaki farklar incelenirken Kruskall-Wallis H testi, iki bağımlı değişken arasındaki farklılık incelenirken ise Wilcoxon İşaret Testi kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre, Becerikli Eller Aktif Zihinler Bilim Eğitimi Programı uygulanan deney grubu çocuklarının ölçeklere ilişkin puan ortalamaları ile mevcut okul öncesi eğitim programın müdahale edilmeden uygulandığı kontrol grubu çocuklarının puan ortalamaları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Deney grubunun ölçeklere ilişkin puan ortalamaları kontrol grubunun puan ortalamalarından daha yüksektir. Ayrıca deney grubunda yer alan çocukların her iki ölçeğe ait son-test ve kalıcılık testi puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamaktadır (p>0,05). Buna göre; deney grubuna uygulanan bilim eğitimi programı sonucunda çocukların bilimsel süreç becerilerinde meydana gelen artışın etkisini hala devam ettirdiği söylenebilir. Bu bulgular doğrultusunda, uygulanan Becerikli Eller Aktif Zihinler Bilim Eğitim Programının 5-6 yaş çocuklarının bilimsel süreç becerileri üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main goal of this study is to study the effect of“Skillfull Hands-Active Minds Scieence Education Program prapared for preschool children on acquisition of scientific process skills. To test the efficiency of the programme a quasi-experimental pretest-post-testmodel with control grouped is used. The study group of the research contains totally 62 children in Söke, Aydın, in 2018-2019 educational year; experimental group 24,control 1 group 20, control 2 group 18 children. With this scientific educational programme,which is prepared on the basis of constructivist approach, it is aimed to construct the scientific activities explored by hands on minds. The data is collected via ”Pre-school Scientific Processing Skills Scale“,by Büyüktaşkapu (2010) and ”Basic Skills of Preschool Children Scale“,by Aydoğdu and Karakuş (2017). The collected data is transferred into the computing environment and evaluated by proper statistical methods. Kruskal Wallis Test is used by studying the differences of the groups due to the abnormal distribution of the variants. Wilcoxon Sign Test is used for studying the differences between two dependent variants. According to the results of the study, 0.05 leveled significant difference is found between the experimental group of ”Skillful Hands- Active Minds Scientific Educational Programme and the control group not included in the programme. The average score of the experimental group is higher than the control group. Besides, no significant differenceis found between the permanance test related to the pre test and post test of the both scales of the experimental group (p>0,05). Due to this, it can be said that , increase of the scientific process skills of experimental group is ongoing and permenant. In accordance with these findings, it is determined that, this scientific educational programme has efficient and permanentresults on the acquisition of scientific process skills of preschool children.