Meme kanserine yatkınlıkta survıvın gen polimorfizmlerinin incelenmesi
Investigation of survivin gene polymorphisms with breast cancer susceptibility
- Tez No: 568716
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN YAYLIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Meme kanseri dünya genelinde kadınlarda görülen en yaygın malignitedir. Hormon ve çevresel etkenler, kimyasallar, dışarıdan östrojen alımı, geç menopoz, ilk doğumun geç yaşlarda gerçekleşmesi, aile hikayesi, artmış vücut-kitle indeksi, menopoz sonrası obezite, iyonize radyasyona maruz kalma ve sigara/alkol kullanımı gibi pek çok faktörün meme kanseri riskini arttırdığı belirtilmiştir. Ayrıca yapılan çalışmalar; kanser başlangıcında, birikmiş olan genetik hasarın proto-onkogenlerin aktivasyonuna yada tümör baskılayıcı genlerin inaktivasyonuna yol açtığını ve bunun sonucunda hücre proliferasyonu ve programlı hücre ölümü arasındaki dengenin bozulduğunu göstermektedir. Kanser riskini belirleyen parametrelerden biri olan gen polimorfizm çalışmaları, artmış hücre proliferasyonu ve bozulmuş apoptozla ilgili birçok çalışmada kullanılmaktadır. Apoptotik hücre ölümüne yol açan sinyal yolakları evolüsyonda yüksek derecede korunmuştur ve apoptotik proteinler tarafından kontrol edilmektedir. Apoptoz inhibitor proteinlerin (IAP) apoptozu, Bcl-2'yi de içeren diğer anti-apoptotik inhibitör ailesinden daha fazla baskıladığı bilinmektedir. Kanser oluşumunda bu proteinlerin yer aldığına dair en güçlü bulgu survivin proteininin varlığıdır. Survivinin kaspazların inhibisyonu üzerinden etki gösterdiği ve aynı zamanda da hücre kontrolüne dahil olduğu öne sürülmektedir. Survivin geni; akciğer, mide, kolon, beyin, prostat, non-Hodgkin lenfoma gibi pek çok yaygın kanser türünde ifade edilmektedir. Survivin genindeki, tek nükleotid polimorfizmlerinden biri CDE/CHR represör bağlama bölgesinde lokalize genin promotor bölgesi içinde yer almaktadır. Bu polimorfizmin (G/C) survivin geninin aşırı ekspresyonu ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Ayrıca kanser hücre hattında CDE/CHR represör motiflerinde bağlanmanın fonksiyonel olarak bozulması ile hücre döngü bağımlı transkripsiyonu değiştirmekte olduğu da gösterilmiştir. Survivin genindeki bir diğer tek nükleotid polimorfizmi olan -625G/C'nin birçok kanser türünde genin ekspresyon seviyesinde değişikliğe neden olabileceği gösterilmiştir. Çalışmamızda apoptoz yolağındaki Survivin proteinini kodlayan genlerde meydana gelen kritik gen polimorfizmlerinin Türk toplumuna ait meme kanserli vakalarda incelenmesi ve bu polimorfizmlerin populasyondaki genotip ve allel frekanslarının saptanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common malignancy in woman worldwide. It is reported that hormone and environmental factors, chemicals, external estrogen intake, late menopause, late birth of the first birth, family history, increased body-mass index, post-menopausal obesity, ionizing radiation exposure and smoking / alcohol use etc. has increased breast cancer risk. Also, the studies previously performed has shown that the accumulation of genetic damage in onset of cancer causes to activation of proto-oncogenes or inactivation of tumor supressor genes and so, cause to distruption of the balance between cell proliferation and programmed cell death. Gene polymorphism studies, which are one of the parameters that determine cancer risk, are used in many studies related to increased cell proliferation and impaired apoptosis. Pathways leading to apoptotic cell death are highly conserved in the evolution and controlled by apoptotic proteins. Apoptosis inhibitor proteins (IAP) are known to suppress apoptosis more than other apoptotic inhibitor family including Bcl2. It has been asserted that survivin exerts its effect via the inhibition of caspases and is also involved in cell control. Survivin gen has been expressed in many cancer types such as lung, stomach, colon, brain, prostate, non-Hodgkin lymphoma. One of the single nucleotide polymorphisms in the Survivin gene is located within the promoter region of the localized gene at the CDE / CHR repressor binding site. This polymorphism (G / C) has been shown to be associated with overexpression of the gene of survivin. This polymorphism has also been shown to alter cell cycle-dependent transcription by functional degradation of binding in the CDE / CHR repressor motifs in the cancer cell line. Another single nucleotide polymorphism of Survivin gene, the -625G / C has been shown that it might be cause to change in expression level of the survivin gene in many cancer types. In our study, it is aimed to analysis of critical gene polymorphisms which occurs in the genes encoding Survivin protein in breast cancer patients belonging to public of Turkey and to determine the genotype and allele frequencies of these polymorphisms in Turkish population.