Sağlık kurumları yöneticilerinin karar alma süreçlerinde duygusal zeka kullanımına yönelik bir alan araştırması
A field study regarding the use of emotional intelligence during the decision making of the managers of healt care institutions
  1. Tez No: 568755
  2. Yazar: EMİR ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüz araştırmalarında duygusal zekâ kavramı, üzerinde en fazla çalışma ve araştırma yapılan alanların içinde görülmektedir. Kişilerin çevreleriyle ilişkilerinde duygusal zekaya sahip olmaları ve duygusal zeka olgusunu etkili bir biçimde kullanabilmeleri önemli bir kazanım olarak değerlendirilmektedir. Duygusal zekâsı yüksek olan kişiler, kendi kendisini tanıyabilen, ihtiyaçlarının farkına varabilen, güçlü ve zayıf yönlerinin farkında olup bu sebeple daha sağlıklı kararlar alabilen kişilerdir. Bu kişiler karar alma durumlarında sadece mantığı dikkate almak yerine, doğru kararları alabilmesi için geçmiş deneyimlerine ve güdülerine dayanan duygusal bilgi birikimlerinden faydalanmaktadırlar. Aynı zamanda diğer insanlarla kurulan ilişkiler çerçevesinde empati yeteneğine sahip olup karar alma sürecinde bu beceriyi kullanmaktadırlar. Bu nedenle kendi duygularını bilen ve kontrol altında tutabilen, başka kişilerin ne hissettiklerini anlayabilen yöneticiler, hem iş hem de özel yaşantılarında karar almaları gereken hallerde duygusal yeteneklerinden pozitif yönde destek almaları beklenmektedir. Bütün alanlarda beklendiği gibi sağlık alanındaki yöneticilerde de bu vaziyet önemini göstermektedir. Bu doğrultuda Türkiye sağlık sektöründe yer alan tüm kademedeki yöneticilerin, duygusal zekâ düzeylerinin tamamını, yönetim süreçlerinde karar verirken kullandıkları karar verme stilleri ile ilgili ne tür etkisi tez çalışmasının ana amacını oluşturmaktadır. Bu çalışma ile sağlık kurumları yöneticilerinin çalışma hayatlarındaki karar aşamalarında ne tür yollar izledikleri ve duygusal zeka düzeylerinin karar verme stilleri arasındaki ilişkinin analiz edilmesi için İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesindeki sağlık yöneticilerine yönelik bir anket çalışması yapılarak, bir alan araştırması ile bu ilişkileri tespit etmek amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's research, the concept of emotional intelligence is seen in the areas where the most study and research is done. It is considered as an important gain that people have emotional intelligence in their relations with their environment and can use the emotional intelligence effectively. People with high emotional intelligence are self-recognizable, aware of their needs, aware of their strengths and weaknesses, and are able to make healthier decisions. Instead of taking into account only the logic in their decision-making situations, they benefit from their emotional knowledge based on their past experiences and motives in order to make the right decisions. At the same time, they have the ability of empathy within the framework of relationships with other people and use this skill in the decision-making process.For this reason, managers who know their own emotions and can control them, understand what other people feel, are expected to receive positive support from their emotional abilities when they need to make decisions in both their business and private lives. This situation shows the importance of health sector managers as in all sectors. In this respect, Turkey administrators at all levels involved in the health sector, all of their emotional intelligence level, what kind of on the decision-making styles they use when deciding on the management process is the main purpose of an impact study thesis that they have. The aim of this study is to investigate the relationship between the decision-making styles and the emotional intelligence levels of health care managers in the decision-making process of the health care institutions.