Örgüt kültürü odağında ayrımcılık olgusunun irdelenmesi ve örnek alan uygulaması
Discrimination in the focus of organizational culture and sample field application
  1. Tez No: 568760
  2. Yazar: TONGUÇ BARIŞ AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Yorumlayıcı yaklaşım disiplini benimsenerek yapılan bu çalışmanın amacı; işletmelerde ki hâkim kültürün, işe alımdan emeklilik sürecine kadar geçen zaman diliminde iş yeri ayrımcılığına olan etkisinin araştırılmasıdır. Araştırmanın evreni İzmir il sınırlarında faaliyet gösteren büyük, orta ve küçük ölçekli işletmelerdir. Araştırmanın örneklemi ise“kümelere göre örnekleme yöntemi”ile seçilen 410 katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcılardan 2 farklı ölçek ile elde edilen veriler betimsel istatistikler, faktör analizi ve regresyon analizine tabi tutulmuştur. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda örgüt kültürünün genel anlamda işyeri ayrımcılığına pozitif yönde ve anlamlı bir şekilde etkilediğini ortaya koymuştur
Özet (Çeviri)
The aim of this study, which is adopted by adopting interpretive approach discipline; is the effect of the dominant culture of the enterprises operating in the province of İzmir, which becomes an increasingly cosmopolitan city, on workplace discrimination from the time of employment to the retirement process. The universe of the research is large, medium and small enterprises operating in the province of İzmir. The sample of the study consisted of 410 participants selected by sampling method. The data obtained from 2 different scales of the participants were subjected to descriptive statistics, factor analysis and regression analysis. . According to the results obtained, it is seen that organizational culture has a positive effect on the workplace discrimination in general.