Yeni Assur İmparatorluğunun Doğu Akdeniz seferleri ve Assur sanatındaki yansımaları
Eastern Mediterranean campaigns of Neo Assyrian Empire and their effects on Assyrian art
  1. Tez No: 568812
  2. Yazar: İBRAHİM TAYFUR AŞKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Orta Demir Çağı'nda Yakın Doğu'nun en etkin siyasal aktörü Assur İmparatorluğu Basra Körfezi'nden Mısır sınırına kadar geniş bir coğrafyaya hükmetmiştir. Bu dönemde Assur kralları yönünü batıya çevirmiş ve en yoğun politik ve kültürel ilişkiler Doğu Akdeniz coğrafyası ile yaşanmıştır. Bu bölgeye başta ekonomik nedenlerle sürekli askeri seferler düzenleyen krallar bunları yazılı olarak kayıt altına almışlardır. Assur kralları bu yazılı belgelerin yanında gücünü ve görkemini yansıtmak için inşa ettirdiği sarayları kabartmalarla süsleyerek görsel bir kayıt alanı oluşturmuştur. Assur'un ideolojisini ve gücünü yansıtan eserler sarayın denetiminde, sanatçının kendi estetik duyguları dışında belli bir taslakta işlenmiştir. Bunun yanında Doğu Akdenizli etkilerin yoğun görüldüğü eserler fildişilerdir. Fildişi ürünlerde, Assur'un kendi stilistik özellikleri ile birlikte Suriye ve Fenike Sanatı'nın stilistik özellikleri ve motifleri görülmektedir. Assur İmparatorluğu'nun siyasal gücünün zirvesinde olduğu bu dönemde buna paralel olarak sanatta da doruğa ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
In the Middle Iron Age, the most influential political actor Assyrian empire of the Near East ruled a vast geography from the Persian Gulf to the Egyptian border. In this period, the Assyrian kings turned their direction to the west and the most intense political and cultural relations were experienced with the Eastern Mediterranean geography. The kings, who organized continuous military campaigns for economic reasons, had recorded them in writing. The Assyrian kings were constructed to reflect the splendor of these written documents and created a visual record space that decorated the palaces with reliefs. The works reflecting the ideology and feature of the Assyrian were carried out under the control of the palace, in a certain draft outside of their aesthetic senses.In addition to this, the artifacts in which the effects of the Eastern Mediterranean are intense are ivory. In ivory products, along with Assyrian stylistic features, the stylistic features and motifs of the art of Syria and Phoenician are seen. At the height of the political power of the Assyrian Empire, it reached its peak in art.