Batıl kabul edilen inanışlar ve pratiklerin dinler tarihi açısından analizi
An analysis of superstitious accepted beliefs and practises in terms of history of religions
  1. Tez No: 568817
  2. Yazar: ZEHRA ER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ADIBELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Batıl inanç, hakikatin zıddı, aslı esası olmayan uydurulmuş şeyler gibi anlamlara gelir. Batıl inançlar, eski kültürlerden naklolan uygulamalar ile yeni karşılaşılan kültürlerin birtakım uygulamalarının resmi dine dahil edilmesinden kaynaklanır. Her toplumda olduğu gibi, Müslümanlar arasında da din adına İslam'a dahil edilen inanışlar vardır. Bu inanışlar genellikle“hurafe”ya da“batıl inanç”olarak değerlendirilir. Hurafelerin sosyal yaşamın içinde en belirgin şekliyle iki farklı niteliği gözlemlenir. Bunlardan birincisi, rasyonel dayanaktan yoksun ve bilimsel verilere karşıt olmaları, ayrıca dinsel refaranslarının olmamasıdır. Bu çalışmada ilk olarak teorik çerçevede batıl inanç, hurafe ve bid'at terimlerinin anlam çerçevesi belirlendikten sonra batıl inançların sosyal yaşamda meydana gelmesinde ve yaygınlık kazanmasında belirleyici unsurlar ele alınmış, hurafelerin insanlar üzerinde ki etkileri tartışılmıştır. Daha sonra batıl inanç çeşitlerine ve dinler tarihi bağlamında kaynaklarına değinilmiştir. Batıl inançların ortaya çıkış biçimlerini, şekillerini, psikolojik dayanaklarını, kişiye sağladığı faydaları ve batıl inançların cinsiyet, kişisel özellikler ile ilişkisi de irdelenmeye çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler; Batıl inanç, hurafe, bid'at, dinler tarihi,.
Özet (Çeviri)
A superstitious belief means; contradiction of truth, concocted things which have neither a base nor an origin and so on. Superstitious beliefs originated from the inclusion of applications from ancient cultures with some applications of newly encountered cultures into the official religion. As in every society, there are beliefs among Muslims that are included in Islam in the name of religion. These beliefs are generally considered as“superstitious beliefs”or“superstitions”. Two most prominent and different characteristics of superstitions are observed in social life. The first of these is that, they are lack of a rational basis and opposed to scientific data, moreover, they do not have any religious references. In this study, firstly the meaning framework of superstitious belief, superstition and innovation terms were determined at theoretical framework, then the decisive elements in occurrence and prevalence of superstitious beliefs at social life were dealt, the impacts of superstitions on people were discussed. Then, the kinds of superstitious beliefs and their sources in the context of history of religions were mentioned. The emergence formats, forms, psychological bases, benefits of superstitious beliefs and their relation with gender and personal characteristics were also studied. Keywords; Superstitious belief, superstition, innovation, history of religions.