Preschool teachers' beliefs and practices related to the process of field trips
Okul öncesi öğretmenlerinin alan gezilerinin süreçlerine ilişkin inanç ve uygulamaları
  1. Tez No: 568818
  2. Yazar: EDA SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin alan gezilerine ilişkin inanış ve uygulamalarını incelemektir. Daha açık bir ifadeyle, bu çalışmada okul öncesi öğretmenlerin inanışları ve buna ek olarak alan gezilerinin planlama, uygulama ve değerlendirme süreçlerine ilişkin öz bildirimleri ve uygulamalarına yer verilmiştir. Çalışmanın örneklemini, Ankara'daki özel ve devlet anaokullarında çalışan 20 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Katılımcıların inanış ve öz bildirimleri görüşmeler yoluyla elde edilmiş, buna ek olarak katılımcılardan 6 tanesinin alan gezisi uygulamaları gözlemlenmiştir. Veri toplama araçları olan görüşme formu ve gözlem formu araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Çalışmanın bulguları, okul öncesi öğretmenlerinin, alan gezilerinin önemi ve okul öncesi eğitimi içerisindeki gerekliliği konusundaki inançlarını ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, okul öncesi öğretmenleri, öz bildirimlerinde gezilere ilişkin ayrıntılı plan, süreci destekleyici hazırlık ve değerlendirme etkinlikleri yaptıklarını belirtmişlerdir. Etkinlik gözlemleri sırasında, öğretmen uygulamalarının belli açılardan özbildirimlerden farklı olduğu gözlemlenmiştir. Başarılı bir alan gezisi etkinliği için gerekli adımları takip etseler de okul öncesi öğretmenlerinin öğrenmeyi pekiştirmede önemli rolü olan gezi öncesi ve sonrası etkinliklerine yeterli önemi vermedikleri tespit edilmiştir. Bu bulgular ışığında öğretmenlerin alan gezi etkinliklerine programlarında yeterince yer vermeleri ve etkinlik süreçlerini, öğrenmeyi üst düzeyde destekleyecek şekilde planlamaları konusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the preschool teachers' beliefs, self-reported and actual practices related to field trip activities in early childhood education. More specifically, the current study examined self-reports and observable practices of preschool teachers regarding planning, implementation and evaluation process of field trip activities. 20 participants from both public and private kindergarten in Ankara were interviewed related to their beliefs and self-reported practices about field trips. In addition, 6 of the participants were observed during field trip activities including pre and post-trip activities. To investigate preschool beliefs and self-reported practices, a semi-structured interview and an observation form were developed by the researcher. The finding of the study revealed that preschool teachers believe the importance of field trip activities, the necessity of these activities in early childhood education and the significance of conducting pre and post-trip activities. Besides, their self-reports showed that teachers make detailed field trip plan, conduct pre-trip and post-trip activities. However, actual practices of preschool teachers contradict their self-reports in some points. Although they followed the necessary steps for a successful field trip activity, they did not pay sufficient attention to reinforce children learning by conducting pre and post-trip activities. This study includes some recommendation for teachers to include these activities in their program and carry out the process with all necessities to provide maximum benefits for children.