Ülkü Tamer'in şiirleri üzerine bir araştırma
A research on the poems of Ülkü Tamer
  1. Tez No: 568821
  2. Yazar: EMİNE SELCEN BEKMEZCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN KUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 331
Özet
İkinci Yeni şairleri şiir anlayışı ve arayışında ortak noktalarda buluşmuş ancak kendi şiirlerini kendi anlayışları ile örmüştür. İkinci Yeni'nin diğer şairlerinde olduğu gibi Ülkü Tamer de ilk şiirlerinden başlayarak hareketin imkânlarını kendi şiirini var etmek için kullanmış, önceliği hep şiire vererek sanat hayatını sürdürmüştür. Dünya görüşünü oluşturan yapıcı tavır, kavgadan ve kaba gürültüden uzak durma çabası şiirlerine de yansıtmıştır. Sloganlar atan şiir değil, bilgi, zekâ ve incelikle örülmüş, sevginin sezildiği şiirlerle edebiyat dünyasında var olmuştur. Modern hayatın insana dayattıklarından, kentin ve kalabalığın verdiği bunalımdan kaçışı da ölüm temi ile şiirlerine almıştır. Toplumsal ve siyasal olayları insan onurunu her şeyin üstünde tutan yaklaşımı da içine alarak şair duyarlılığı ile gözler önüne sermiştir. Hem serbest şiirin hem Halk şiiri tarzının başarılı örneklerini veren şair bunu dilin olanaklarını bilmek, kullandığı aracı tanımak olarak düşünür. Bilgi ve kendini geliştirme çabası olmadan başarılı bir şiirin olamayacağını ortaya koyar. Onun şiirlerinde dilin yapısını bozma amacından ziyade var olan dilin imkânlarını genişletmek, dile derinlik, sözcüklere çağrışım gücü katarak şiiri zenginleştirmek gayreti görülür. Kullandığı imgeler; zor anlaşılmak, anlamı belirsizleştirmek amacını taşımaz. İmgelerinde anlamı bulmak, şiire anlam yüklemek ve her okumada yeni tatlar keşfederek şiiri yeniden üretmek imkânını okuyucuya sunmak amacı görülür. Şairliğin yanı sıra çevirmenlik, yayıncılık, tiyatro oyunculuğu, gazete yazarlığı gibi yaptığı bütün işler şiirlerini beslemiştir. Aynı zamanda çocukluğu, memleketi ve eğitimi de onun şairliğini besleyen, kuvvetlendiren derin bir kaynak olmuştur. Şiirimize İkinci Yeni çizgisinde başlayıp hareketin sona ermesinden sonra da devam eden Ülkü Tamer; yazıları, çevirileri ve şiirleriyle Türk edebiyatına ve şiirine değerli katkılar sağlamış, saygın duruşuyla kendisine özel bir yer edinmiş önemli bir şairdir.
Özet (Çeviri)
The poets of the Second New have met in the common points where as they have veawed their poems with their own perspectives. Like other poets of the Second New Tamerhas used the facilities of the movement to buıild his own poem since the beginning, he has always put poem in the first place thought his art life. The costartive attitude, staying away from fight and rough noise which represent his life style have also reflected to his poems. He has existed in the literature world not with sloganic poems but with poems veawed with knowledge, intelligence and sensation and which love can be felt. He has studied public and public political issues with a sensitiveness of a poet keeping the honour of human above everthing. The poet who has put forward the successful examples of both free poem and Public poem considerss this a having a good knowledge of facilities of the language of facilities of the language and knowing the instrument that he uses. He explains that a succesful poem without knowledged and the effort of self improvement. One can see the effort of expanding the facilities of the existing languages and enriching the poem through adding widht to language and the power of connotation to the lexis in this poems rather than the aim of disrupting the structure of language. The imagery he uses don't serve for being hard to undertand or making the meaning unclearly. In his imagery the aim of giving a maning to poem and serving the reader the possibility of reproducing the poem though discovering new tates in each reading. All other occupations he became busy with like translating, publishing, acting and writing for newspapers have fed his poems. Besides, his chilhood, hometown and education have also been deep resources to feed and empower his poetry. Ülkü Tamer who has stepped in our poetry with the Second New idea and followed after its ending, has developed Turkish literaure and poetry with essays, translations and poems and has gained a special position for himself with his respectful attitudes.