Ses polikliniğine başvuran fonksiyonel ses hastalarına uygulanan diyafram solunumu eğitiminin aerodinamik parametrelere etkisi
The effect of diaphragm respiratory training on aerodynamic parameters on functional voice patients applied to sound polyclinic
- Tez No: 568843
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı; KBB polikliniğindeVLS ile KBB uzmanı tarafından fonksiyonel ses bozukluğu tanısı alan hastalarda diyafram solunumu eğitiminin ses üzerindeki sonuçlarını belirlemek ve değerlendirmektir. Objektif değerlendirme amacı ile çalışmamıza dâhil ettiğimiz s süresi, z süresi, s/z oranı, maksimumfonasyon zamanı, fonasyon bölümü/oranı ve vital kapasite hava akış hızı/volüm ilgili olan aerodinamik parametrelerdir. Aerodinamik ölçümler, fonasyon da görev yapan akciğerlerin hacimleri ve kapasiteleri hakkında bilgi veren hava basıncı ve hava akış hızı/volüm ölçümleridir. Diyafram solunumu eğitimi öncesinde ve diyafram solunum eğitiminin tamamlanmasından bir ay sonra karşılaştırılarak ses tedavisi etkinliğinin değerlendirilmesinde yüksek güvenilirlik ve geçerliliği olan bir dizi nesnel ölçümortaya konulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem:Aralık 2018-Mayıs 2019 yılları arasında, fonksiyonel ses bozukluğu tanısı almış, 18-65 yaş arası 60 hasta ve 30 kadın, 30 erkek olarak 60 kontrol grubu çalışma kapsamına alındı. Maksimum fonasyon zamanı, s süresi, z süresi ve s/z oranı audacity ses analiz programı kullanılarak ölçüldü.Kayıtlar, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB polikliniğinin ses laboratuarında alındı. Vital kapasite (VK) ve fonasyon bölümü/oranı ölçümü ise solunum fonksiyon testi (SFT) olan pletismograf ile ölçüldü. Bulgular:Terapi öncesi ve sonrasında maksimum fonasyon zamanı, s süresi, vital kapasite, fonasyon katsayısı/oranı (p>0,05) açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study; The aim of this study is to determine and evaluate the results of diaphragm breathing training on voice in patients diagnosed with functional voice disorder by VLS and ENT specialist in the ENT clinic. For the purpose of objective evaluation, the s time, z time, s / z ratio, maximum phonation time, phonation section / ratio and vital capacity air flow rate / volume are the aerodynamic parameters that we have included in our study. Aerodynamic measurements are air pressure and air flow velocity / volume measurements that provide information about the volumes and capacities of the lungs involved in phonation. The aim of this study was to compare a number of objective measurements with high reliability and validity in evaluating the effectiveness of voice therapy by comparing the diaphragm before and one month after the diaphragm. Materials and Methods: Between December 2018 and May 2019, 60 patients with the diagnosis of functional voice disorder, aged between 18-65 years and 60 women and 30 men were included in the study. Maximum phonation time, s duration, z duration and s / z ratio were measured using audacity audio analysis program. The recordings were taken in the sound laboratory of ENT Clinic of Dicle University Faculty of Medicine. Vital capacity (VC) and phonation fraction / ratio were measured by plethysmograph with pulmonary function test (PFT). Results: There was no statistically significant difference in terms of maximum phonation time, s duration, vital capacity, phonation coefficient / phonation ratio (p> 0.05) before and after therapy.