Stratonikeia Roma Dönemi pişirme kapları
Stratonikeia Roman cooking utensils
- Tez No: 568863
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TEKOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Ateşin bulunmasıyla birlikte beslenme alışkanlıklarında da değişimler başlamış ve besinleri pişirerek yeme alışkanlığı kazanılmıştır. Yiyeceklerin pişirilerek tüketilmeye başlanmasının ardından, pişirme gereksinimlerinin karşılanması için çeşitli yöntemler uygulanmıştır. İnsanların pişirmede kullanacağı kaplara ihtiyaç duymaları, pişmiş topraktan kapların üretilmesine yol açmıştır. Pişmiş toprak eserler de arkeolojik buluntular içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. Antik dönemden günümüze kadar yaşamın birçok alanında pişmiş toprak eserler kullanıldığına tanıklık etmekteyiz. Günlük kullanım seramikleri, dönemin yaşantısı ve kültürü ile ilgili ipuçları vermektedir. Çalışma konumuzu oluşturan Stratonikeia Antik Kenti Roma Dönemi Pişirme Kapları, antik kentte uzun yıllardır sürdürülen kazılarda ele geçirilmiştir. Bu çalışma kapsamında malzemelerin form, astar ve hamur özelliklerine göre tasnif edilerek form tipolojileri ve atölyeleri tespit edilerek tarihleri ortaya konulmaya çalışılacaktır. Bu sayede kentin hem Roma Dönemi kronolojisi hem de bu dönemde yaşamış olan kültürlerin sosyo-ekonomik yapısı yanında, yaşam kültürleri ve özelliklede mutfak kültürleri (beslenme gibi) konusunda önemli bilgiler elde edilecektir. Roma Dönemi pişirme kaplarının ilk defa burada ele alınacak olması konunun orijinal ve özgünlüğü açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Along with the presence of fever, changes in nutritional habits have started and eating habits have been gained by cooking foods. After the food has started to be consumed by cooking, various methods have been applied to meet the cooking requirements. The fact that people need containers for cooking has led to the production of terracotta containers. Terracotta artifacts also occupy an important place in the archaeological finds. We have witnessed the use of terracotta artifacts in many areas of life from antiquity to the present. Daily use ceramics give clues about the life and culture of the period. Stratonikeia Antique City Roman Cooking Utensils, which constitute our subject of study, were found during the excavations carried out in the ancient city for many years. Within the scope of this study, the typologies and forms of the materials will be classified according to the form, liner and paste properties of the materials and the dates will be tried to be revealed. In this way, important information will be obtained about the chronology of the city as well as the socio-economic structure of the cultures that lived in this period as well as the culture of life and especially the culinary cultures (such as nutrition). The fact that the Roman cooking pots will be discussed here for the first time is of great importance for the originality and authenticity of the subject.