Stratonıkeıa kazısı sikke buluntuları (1977-2019 yılları)
Coin findings from excavation at Stratonikeia (Years 1977-2019)
  1. Tez No: 899442
  2. Yazar: EMİN SARIİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Arkeoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 610
Özet
Karia Bölgesi'nin iç kesimlerindeki yerleşimlerden birisi olan Stratonikeia Kenti, Hellenistik Dönem boyunca Hellenistik Krallıklar ve bölgenin önemli ekonomik ve siyasi güçleri arasında el değiştirmiştir. Kent, söz konusu egemen güçlerin yönetimi altında kaldığı bu dönemden MÖ 167 tarihine kadar sikke darp edecek bir konumda olmamış ve bu nedenle Hellenistik Krallıklar ve Rhodos'a ait sikke darpları kentte resmi olarak sirkülasyonda olmuştur. Kentin Roma İmparatorluk Dönemi şehir darpları ise Augustus Dönemi'nden Gallienus Dönemi'ne kadar devam etmiştir. MS 3. yüzyılın ikinci yarısından itibaren kent ekonomik kriz ve enflasyon nedeniyle kendi sikkelerini diğer kentler gibi darp etmeyi bırakmıştır. Stratonikeia kazısı sikke buluntuları; Klasik, Hellenistik, Roma, Geç Roma, Bizans ve Osmanlı Dönemi yerleşim tabakaları ile ilişkili sikkelerin yanı sıra Avrupa kökenli sikke ve para kullanımına dair bulguları da içermektedir. Doktora tezi kapsamında çalışılan bu projenin konusunu Stratonikeia ve çevresindeki kazılarda ortaya çıkarılan Grek, Roma, Geç Roma, Bizans ve Avrupa kökenli sikkeler oluşturmaktadır. Ayrıca bu çalışma sonucunda kazılarda bulunan sikkelerin tamamının çalışılması ile Stratonikeia ve territorium'unun ekonomisi ve ticari ilişkileri hakkında kapsamlı bilgi edinilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The ancient city of Stratonikeia, one of the settlements in the interior of the Caria Region, changed hands between the Hellenistic Kingdoms and the important economic and political powers of the region during the Hellenistic Period. The city was not in a position to mint coins from this period under the rule of these sovereign powers until 168 BC, and for this reason, the coins of Hellenistic Kingdoms and Rhodos the were officially circulated in the city. Roman civic coinage of the city continued from the reign of Augustus until the reign of Gallienus. From the second half of the 3rd century AD, the city stopped minting its own coins like other cities due to inflation. The coin finds from the Stratonikeia excavation include coins associated with the settlement layers of the Classical, Hellenistic, Roman, Late Roman, Byzantine and Ottoman Periods, as well as coins of European origin and findings on the use of money. The subject of this project, which was carried out within the scope of a doctoral thesis, is the Hellenistic, Roman, Late Roman, Byzantine and European coins unearthed during the excavations in and around Stratonikeia. In addition, as a result of this study, comprehensive information about the economy and commercial relations of Stratonikeia and its Territorium has been obtained for the with the study of all the coins found during the excavations.