Finansal derinleşme ve iktisadi büyümeye üzerindeki etkisi
Fi̇nanci̇al depth and the effect on economic growth
  1. Tez No: 568899
  2. Yazar: DUYGU YÜCEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SABRİ TOPAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Finansal sistemler ilk olarak ekonomilerin parasal işlemlerinin yürütüldüğü yapılar olarak ekonomide yer almışlardır. İlerleyen zamanlarda ekonomi içindeki rolleri, ekonomik büyüme adına itici bir güç olduğu kabul edilen bir yapı ile devam etmiştir. Finansal gelişmenin bir parçası olarak finansal derinleşme, finansal sistemde bulunan tüm unsurların hem sayısal olarak artışını hem de işlevsel olarak gelişmesini içermektedir. Bu çalışmada, finansal derinleşmenin ekonomik büyümeye olan etkisi araştırılmıştır. Dünya Bankası'nın yayınladığı finansal derinleşme göstergelerinden seçilen veriler kullanılarak satın alma gücü paritesine göre kişi başına GSYH büyüme oranına olan etkisi panel veri analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada 1995-2016 yıllarını kapsayan on Yeni Sanayileşen Ülkeye ait veriler kullanılmıştır. Ekonomik büyümenin göstergesi olarak satın alma gücü paritesine göre kişi başına GSYH, finansal kurumlar açısından finansal derinleşmenin göstergesi olarak M2 para arzının ve Banka Aktif Büyüklüğünün GSYH'ye oranları, finansal piyasalar açısından finansal derinleşme göstergesi olarak Şirketlerin Piyasa Değerinin ve Kamu ve Özel Sektör Tarafından İhraç Edilen Borçlanma Araçlarının Değerinin GSYH'ye oranları kullanılmıştır. Çalışmada finansal derinleşme göstergelerindeki artışın ekonomik büyümeye olan etkisinin pozitif ve anlamlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Financial systems begins their missions as money transaction mechanism of the economies then they became as a key influencer of economic growth in recent years. Financial depth as a part of financial development maens that an incraese and also an improvement of the functions of the financial system. In this study, we investigated the effect of financial depth on economic growth. The World Bank's financial depth indicators are used to analyse the effect of financial depth on Gross Domestic Product (GDP) per capita growth by using panel data analysis method. Broad money to GDP, deposit money bank assets to GDP, stock market capitalization to GDP and outstanding debt securities to GDP indicators are used to measure financial depth. In this study, ten Newly Industrialized Country's data set are used covering the period 1995-2016. The result of this study is that financial depth has a positive and significant effect of on economic growth.