Edremit körfezi (Balıkesir-Çanakkale) kumul florası
Flora of Edremit gulf (Balikesir-Canakkale) sand dunes
  1. Tez No: 568900
  2. Yazar: HASAN GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Araştırma Çanakkale ve Balıkesir il sınırları içerisinde bulunan Edremit körfezi kıyı şeridi boyunca gerçekleştirilmiştir. 2013-2017 yılları arasında, 410 adet bitki örneği toplanmıştır. Araştırma sonucunda 56 familya ve 180 cinse ait toplam 238 takson tespit edilmiştir. Takson sıralaması yapıldığında ilk üç familya sırasıyla, Asteraceae (32 takson), Fabaceae (28 takson) ve (23 takson) Poaceae şeklindedir. Taksonların fitocoğrafya bölgelerine göre dağılımı ise şu şekildedir; 91 Akdeniz elementi (%37.91); 12 Avrupa-Sibirya elementi (%5); 2 İran-Turan elementi (%0.83); 132 bilinmeyen veya çok bölgeli(%56).
Özet (Çeviri)
The research was conducted in Edremit Gulf seashore in Çanakkale and Balıkesir province. 410 plant samples were collected between 2013 and 2017. At the end of the research 56 families, 180 species and 238 taxa were identified. Asteraceae 32 taxa, Fabaceae 28 taxa and 23 Poaceae taxa are the first three taxa when taxa order was set up. The phytogeographical regions of the taxa are in the following order; 91 Mediterranean element (37.91%); 12 Europe-Siberian element 5%; 2 Irano-Turanian element0.83%; and 132 of widespread and other taxa whose regions could not be clarified 56%.