Makroekonomik değişkenlerin hisse senedi verimi üzerine etkisi: Borsa İstanbul üzerine bir araştırma
The effect of macroeconomics variables on stock yields: An investigation on Borsa Istanbul
  1. Tez No: 568901
  2. Yazar: ARİFENUR GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SABRİ TOPAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonometri, Ekonomi, Banking, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çalışmanın amacı, banka hisse senedi verimleri ile makroekonomik değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaçla 2006𝑄1-2014𝑄4 dönemleri arasında Borsa İstanbul'da 'Bankalar ve Özel Finans Kurumları' sektörü altında kayıtlı olan ve analiz dönemi boyunca sürekli verisi bulunan 10 banka analiz edilmiştir. Analizde makroekonomik değişken olarak M2 para arzı, döviz kuru (USD/TRY), faiz oranı, enflasyon oranı, büyüme oranı, altın fiyatı (USD /Ons), yabancı portföy yatırımları, kredi notu ve kriz gölge değişkeni kullanılmıştır. Ayrıca bankaların aktif toplamları, aktif kârlılık oranları ve temettü gölge değişkeni açıklayıcı değişken olarak kullanılmıştır. Çalışmada panel veri analizi yöntemleri kullanılmış olup tüm testler ve ekonometrik tahminlerde STATA 13 programı kullanılmıştır. Analizde 8 farklı model ele alınmış ve bu modellere birim etki testi, zaman etki testi, Breusch- Pagan/Cook-Weiesberg ve White heteroskedasite testleri ve Wooldridge (2002) otokorelasyon testi uygulanmıştır. Modellerin tahmini ise heteroskedasite düzeltmeli Esnek Genelleştirilmiş En Küçük Kareler Yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre; banka hisse senedi verimleri ile döviz kuru, enflasyon oranı, büyüme oranı ve kriz değişkeni arasında negatif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunurken banka hisse senedi verimleri ile para arzı ve portföy yatırımları arasında pozitif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin var olduğu bulgulanmıştır. Diğer taraftan, banka hisse senedi verimleri ile altın fiyatları arasında negatif yönlü bir ilişki olmasına rağmen bazı modellerde istatistiki olarak anlamlı sonuçlara ulaşılmamıştır. Ayrıca banka hisse senedi verimleri ile faiz oranı arasında negatif yönlü ancak istatistiksel olarak anlamsız bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between banks' stock yields and macroeconomics variables. For this purpose, we have analyzed 10 banks which are listed in Borsa Istanbul under the banks and special finance corporations sector and have available data for the period 2006Q1 to 2014Q4. We have used following macroeconomic variables; M2 money supply, exchange rate (USD/TRY), interest rate, inflation rate, growth rate, gold price (USD/Ons), inward portfolio investment, credit rating and global financial crisis dummy variable. Besides, we have included total assets, return on assets and dividend dummy variable in the analysis. In this study, we have used panel data analysis methods and STATA 13 program for all tests and estimations. We have tested both individual effects and time effects for all models. Moreover, we have performed both Breusch-Pagan/Cook- Weiesberg and White tests for heteroskedasticity in all models. Furthermore, we have utilized Wooldridge (2002) test for serial correlation in all models. Finally, we have estimated 8 different models using Feasible Generalized Least Square (FGLS) with heteroskedasticity method. According to the results, there is a negative and statistically significant relationship between banks' stock yields and exchange rate, inflation rate, growth rate and crisis dummy variable. Moreover, we have found out a positive and statistically significant association between banks' stock yields and money supply and portfolio investment. On the other hand, although there is a negative relation between banks' stock yields and gold price, this relation is not statistically significant for some models. Besides, there is a negative relationship between banks' stock yields and interest rate, however, neither model gives statistically significant results.