Öğrenci ve personel taşımacılığı firmasında, bulanık vikor yöntemi kullanarak taşeron seçimi ve bir uygulama
Selection of the subcontactor by using the fuzzy vikor method and an application at student and personnel transportation company
- Tez No: 568948
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABAHATTİN KEREM AYTULUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Dünya genelinde yoğunlaşan rekabet koşullarının çeşitli sektörlere, işletmelere önemli birçok etkileri olmuştur. Bu işletmeler stratejilerini ve fonksiyonel yapılarını değiştirmek zorunda kalmışlardır. Başta maliyet kriteri olmak üzere güvenlik, yüksek kalite, verimlilik, çeşitlilik, esneklik ve hız gibi faktörler de rekabet gücü yaratmak amacıyla önemli birer faktör haline gelmiştir. Öğrenci ve personel taşımacılığı, hizmet üretiminde önemli sektörlerin başında gelmektedir. Seçeneklerin artması ve sunulan hizmetin kalitesi her firmada farklılık göstermektedir. Bu farklılıklar karar vericilerin tercihini zorlaştırmasına neden olmaktadır. Bu nedenle karar vericilerin karar sürecinde firma çıkarları ve kısıtları dikkate alınarak en uygun kararı vermeleri beklenmektedir. Firmalar açısından taşeron seçimi nitel, nicel bir çok kriterin dikkate alınmasını gerektiren ÇKKV problemidir. Karar verme, uygun alternatifler sırlanması ile uzlaştırıcı çözüm sunan en iyi seçimin bulunması maksadını gerçekleştirmeye ilişkin bir süreçtir. Bu çalışmanın amacı; Konu alınan probleme ait birden fazla birbirleriyle çelişen kriterler göz önünde bulundurularak alternatiflerin sıralanması ve uzlaştırıcı çözümü sunmaya odaklanmıştır. Kriterler ve alternatiflerin belirlenmiş olması durumunda problemi çözümlemeye yönelik birden fazla tekniğin kullanılabilirliği ispatlanmıştır. Bu tekniklerden kullanımı en yaygın olanlardan biri BULANIK VIKOR yöntemidir. Bu çalışmada öğrenci ve personel servis taşımacılığı firmasında çalıştırılması planlanan 5 farklı taşeron arasından seçim yapılması hedeflenmiştir. ÇKKV türleri arasından VIKOR yöntemi bu şirket için en ideal özelliklerdeki taşeronun seçilmesi amacıyla uygulanmıştır. BULANIK VIKOR yönteminin uygulanması sonucundaki bulgular firma için en uygun taşeronun seçilmesine karar verilmiştir. Uygulanan yöntemde hesaplamalar için Microsoft Excel' den yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The competitive conditions around the world have had a great deal of impact on various sectors and businesses. These enterprises had to change their strategies and functional structures. Factors such as security, high quality, efficiency, diversity, flexibility and speed have become important factors in order to create competitiveness. Student and staff transport is one of the leading sectors in service production. The increase in the options and the quality of the services offered vary in each firm. These differences make decision makers difficult to choose. For this reason, decision makers are expected to make the most appropriate decision considering the company's interests and limitations in the decision process. In terms of firms, subcontractor selection is a Multi-Criteria Decision Making problem which requires many qualitative and quantitative criteria. Decision-making is a process of realizing the purpose of finding the best choice that offers conciliatory solutions through glazing appropriate alternatives. The aim of this study is; Considering the multiple conflicting criteria of the problem, the focus is on ordering alternatives and providing conciliatory solutions. The availability of more than one technique to solve the problem has been proven in the determination of criteria and alternatives. One of the most common of these techniques is FUZZY VIKOR method. In this study, it is aimed to be selected from 5 different subcontractors who are planned to be employed in the student transportation service. VIKOR method is used to select the most suitable subcontractor for this company. The results of the implementation of the VIKOR method were decided to choose the most suitable subcontractor for the company. The applied FUZZY VIKOR method used Microsoft Excel for the calculations.