Mode choke in wark and school trips: A Case study in Ankara
İş ve okul yolculuklarında tür seçimi Ankara'da bir örnekleme çalışması
  1. Tez No: 56896
  2. Yazar: EBRU VESİLE ÖCALIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
IV ÖZ İŞ VE OKUL YOLCULUKLARINDA TÜR SEÇİMİ: ANKARA'DA BİR ÖRNEKLEME ÇALIŞMASI öcalIr.Ebru Vesile Yüksek Lisans, Bölge Planlama Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Ali Türel Eylül 1996, 143 sayfa Bu çalışma, günlük kentiçi is ve okul yolculuklarinda tür seçimini incelemiştir. Yolculuk edenler, belli bir ulaşım türünü seçerken bir çok faktörü gözönünde bulundururlar. Bu faktörler, kişinin sosyal ve ekonomik durumunu yansıtır. İş ve okul yolculuklarında bu faktörleri açık olarak gözlemek mümkündür. Dünyadaki yolculuk desenleri, ülkelerin sosyal ve ekonomik yapıları hakkında benzerlikleri ve farklılıkları yansıtmaktadr. Seçilen Avrupa ülkelerinin bir karşılaştırması, Türkiye'nin Avrupa ülkeleri arasında, araba sahipliliği ve kullanımı düzeyini tanımlamaya çalışacaktır. Dünyadaki yolculuk desenlerini inceledikten sonra, Ankara'da bir örnekleme çalışması, yolculuk edenin tür seçimine etki eden faktörlerin dinamiklerini bulmaya çalışacaktır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT MODE CHOICE IN WORK AND SCHOOL TRIPS: A CASE STUDY IN ANKARA Öcalır, Ebru Vesile M.Sc..Department of Regional Planning Supervisor Prof. Dr. Ali Türel September 1996,143 pages This thesis analyzes the mode choice process in daily urban work and school trips. Trip makers consider a number of factors while choosing a particular mode of transport mode. These factors reflect the travelers social and economic status. In work and school trips, the factors can be observed clearly. The travel patterns in the world reflect both the similarities and differences of countries in terms of social and economic structure. A comparison of selected Eropean countries try to define the car ownership and use levels in Turkey among European countries. After examining the travel patterns in the world, a case study in Ankara will seek to find the dynamics of factors that are affecting the travelers mode choice process.