Neovasküler yaşa bağlı makula dejenerasyonu nedeniyle intravitreal ranibizumab enjeksiyonu yapılan hastalarda tedavi etkinliği ve güvenilirliği
The efficacy and safety of intravitreal ranibizumab treatment in patients with neovascular age releated macular degeneration
- Tez No: 568962
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. BURAK ERDEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Neovasküler tip yaşa bağlı makula dejenerasyonu saptanan hastalarda 3 ay ardışık daha sonra aktivite saptandığında uygulanan intravitreal ranibizumab enjeksiyonunun etkinliğini ve güvenilirliğini değerlendirmek Gereç ve yöntem: Kliniğimiz retina biriminde 2008-2012 yılları arasında neovasküler tip yaşa bağlı maküla dejenerasyonu tanısıyla ranibizumab enjeksiyonu uygulanan 60 hastanın 60 gözü retrospektif olarak incelendi. Hastalara birer ay arayla 3 doz enjeksiyon yapıldıktan sonra aylık takiplerde en iyi düzeltilmiş görme keskinliği, fundus flourosein anjiografi ve optik kohorens tomografi sonuçlarına göre tekrar enjeksiyon kararı verildi. Hastalar tedavi öncesi klinik muayene ve demografik özellikler, ranibizumab enjeksiyon sayısı, tedavi öncesi ve kontrollerdeki en iyi düzeltilmiş görme keskinliği, santral makula kalınlığı, son anatomik ve fonksiyonel başarıya etkili faktörler ve yan etkiler açısından değerlendirildi. Bulgular: 30'u (%50) erkek 30'u (%50) kadın olan hastaların ortalama yaşı 67±9,14 (50-84) idi. 14 (%23,3) gözde minimal klasik, 30 (%50) gözde baskın klasik, 16 (%26,7) gözde ise okkült membran mevcuttu. Olgulardaki tedavi öncesi ortalama görme keskinliği 1,12 ± 0,69 logMAR iken 12. ayda ise, 0,92 ± 0,63 logMAR idi. Tedavi öncesi ortalama santral maküler kalınlık 343,1±97 µm iken, 12. ayda ise 286 ± 75,5 µm saptandı. 12.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaulate the efficacy and safety of intravitreal ranibizumab treatment in neovascular type age-releated macular degeneration who were injected consecutively for 3 months and re-injected after then, whenever activity is detected Materials and Methods: Ranibizumab injected 60 eyes of 60 patients with the diagnosis of neovascular age-related macular degeneration in our retina clinic between 2008-2012, were analyzed retrospectively. After three consecutive 3-month follow-up dose injection, decision to perform re-injections was according to best corrected visual acuity, fundus fluorecein angiography and optical coherence tomography findings in consecutive month follow-up. Patients were evaluated in terms of pre-treatment clinical findings and demographic characteristics, number of ranibizumab injections, pre-treatment and follow-up best-corrected visual acuity, central macular thickness, recent anatomical and functional success factors, side effects. Results: 30 (50%) of patients were male and 30 (50%) were women with a mean age of 67 ± 9,14 (50-84). There were 14 (23.3%) eyes with minimally classic, 30 (50%) eyes with predominantly classic and 16 (26.7%) eyes with occult membrane. While pre-treatment visual acuity average of the cases was 1,12 ± 0,69 logMAR, at the end of 12th month was 0,92 ± 0,63 logMAR. While pre-treatment mean central macular thickness was 343,1 ± 97 µm, in the 12th month was 286 ± 75,5 µm.