Yaş tip yaşa bağlı makula dejenerasyonunda intravitreal ranibizumab tedavisinin klinik sonuçları
The clinical results of the intravitreal ranibizumab treatment of WET TYPE AGE related macular degeneration
- Tez No: 447264
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR KIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Yaş tip yaşa bağlı makula dejenerasyonunda (YBMD) intravitreal ranibizumab uygulamalarının kliniğimizdeki gerçek yaşam sonuçlarını değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: 2009-2014 yılları arasında kliniğimize başvurmuş olan ve yaş tip yaşa bağlı makula dejeneresansı tanısı alan hastaların iki yıllık takip sonuçları geriye dönük olarak incelendi. Yaşa bağlı makula dejeneresansı nedeniyle koroidal neovasküler membran (KNVM) gelişen ve daha önce tedavi uygulanmamış olan olgular çalışma kapsamına alındı . Başlangıç, 3, 6, 12, 18 ve 24. aylardaki görme keskinlikleri, santral makula kalınlıkları, optik koherens tomografi (OKT) 'de pigment epitel dekolmanı, intraretinal ve subretinal sıvı varlığı değerlendirildi. Bir ay ara ile uygulanan 3 yükleme dozunun ardından gerektiğinde tedavi (PRN) protokolüne göre intravitreal ranibizumab tedavisi uygulandı. Bulgular: Çalışmaya tedavi uygulanan 89 hastanın 101 gözü dahil edildi. Hastaların 34'ü (%38,2) erkekti ve ortalama yaş 74±9,5 (52-91) olarak bulundu. Ortalama takip süresi ise 24,82 (24-29) aydı. Ortalama kontrol sayısı ilk yıl için 8,4±1,12 (7-12), ikinci yıl 6,6 ±1,33 (4-12) olarak bulundu. Ortalama enjeksiyon sayısı ilk yıl 5,8 ±1,6 (3-10) , ikinci yıl 4,2 ±2,2 (0-9) saptandı. Aylara göre görme keskinlikleri değerlendirildiğinde; 3. ayda 90 gözde, 12. ayda 76 gözde ve 24. aylarda ise 74 gözde görme keskinliğinde tedavi öncesine göre artış sağlandı. Tedavi öncesi ortalama en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) 59±15,8 harf iken , tedavi sonrası 3, 12 ve 24 . aylar için 70,3±15,9, 67,9±14,3 , 67,3±16,9 harf olarak bulundu .
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the real life experiments and clinical results of intravitreal ranibizumab injection in wet type age-related macular degeneration. Material and Method: 101 eyes of 89 patients treated with intravitreal ranibizumab injection for wet type age-related macular degeneration that were followed up for at least 24 months between 2009 and June 2014 in Istanbul University , Faculty of Medicine , Ophthalmology Department were evaluated retrospectively . Cases that had chroidal neovascularization secondary to age related macular degeneration and did not take any treatment before were included in this study. We recorded and evaluated the visual acuity, central macular thickness, existence of pigment epitel detachment and intraretinal and subretinal fluid in optical coherence tomography of all cases for 3,6,12,18 and 24 . months respectively. As a treatment protocol (PRN) , in the first three moths all patients were treated with intravitreal ranibizumab monthly and then we applied treatment to the patients when it is needed. Results: This study included 101 eyes of 89 patients. 34 patients were male (38,2 %) and mean age was 74.0±9,5 (52-91) years. The mean follow-up period was 24.82 (24-29) months. Mean number of visits was 8,4±1,12 (7-12) in first year and 6,6 ±1,33 (4-12) in second year.Mean number of injections was 5,8 ±1,6 (3-10) in first year and 4,2 ±2,2 (0-9) in second year. We observed improvement in visual acuity in 90 eyes at 3. months , 76 eyes at 12. months and 74 eyes at 24 . months in respectively.The mean best corrected visual acuity (BCVA) before treatment was 59±15,8 letters . The mean BCVA at 3 , 12 and 24. months was found 70,3±15,9, 67,9±14,3 , 67,3±16,9 letters in respectively.