Piperonil halkası içeren tiyazolidinon türevli bileşiklerin sentezi ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
The synthesis and biological activities of thiazolidinone derivated compounds containing piperonyl ring
- Tez No: 568961
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE GENÇ BİLGİÇLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Organik kimyanın en geniş sınıfını oluşturan heterosiklik bileşikler, ilaç kimyasında tanınan doğal veya sentetik bileşiklerin çoğunun yapısında bulunurlar. Beş üyeli bir heterosiklik bileşik olan 4-tiyazolidinonlar ise birçok doğal ürünün yapısında bulunmasına ek olarak, farmakolojik olarak aktif birçok bileşiğin de çekirdek yapısını oluşturur. Bu tez çalışmasında, piperonil halkası içeren dokuz tiyazolidinon türevi yüksek verimle (%74- 98) sentezlenmiş, saflaştırılmış ve yapıları 1H NMR, 13C NMR, erime noktası tayini ile aydınlatılmıştır. Ayrıca sentezlenen maddelerin asetilkolinesteraz (AChE), alfa-glukosidaz (α-Gly), insan karbonik anhidraz I (hCAI) ve insan karbonik anhidraz II (hCAII) enzimleri üzerindeki inhibisyon etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Heterocyclic compounds that constitute the largest class of organic chemistry, are found in the structures of many natural or synthetic compounds known in pharmaceutical chemistry. 4-thiazolidinones, a five-membered heterocyclic compound, form the core structure of many pharmacologically active compounds in addition to being present in the structure of many natural products. In this thesis, nine thiazolidinone derivatives containing piperonyl rings were synthesized in high yields (74-98%), purified and their structures were elucidated by 1H NMR, 13C NMR, and melting point determination. In addition, inhibition effects of synthesized substances on acetylcholinesterase (AChE), alpha-glucosidase (α-Gly), human carbonic anhydrase I (hCAI) and human carbonic anhydrase II (hCAII) enzymes were investigated.