Yaşlandırma işleminin translusensi'si arttırılmış monolitik zirkonya materyallerinin renk ve ışık geçirgenliklerine etkisi
Influence of accelerated artificial aging on color stability and translucency of different high translucent monolithic zirconia ceramic materials
- Tez No: 568972
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN ANIL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu in-vitro çalışmanın amacı; monolitik zirkonya seramikler ile lityum disilikat içerikli cam seramiklerin translusensi ve renk stabiltesine siman uygulaması ve yaşlandırma işleminin etkisini incelemektir. Bu çalışmayı gerçekleştirmek için 0,5 mm ve 1,00 mm kalınlığında üç farklı monolitik zirkonya ile lityum disilikat cam seramik örnekler 14 x 10 mm boyutlarında A1 renginde 160 adet hazırlandı. Örnekler iki grubu ayrıldı. Dual-cure rezin siman uygulaması örneklerin yarısına uygulandı (n=80). Sonrasında tüm örnek gruplarına hızlandırılmış suni yaşlandırma işlemi uygulandı. Renk stabiliteleri ve translusensi değerleri spektrofotometre cihazı ile renk parametreleri (L, a, b, ΔE, TP) CIE Lab (Comission Internationale de L'Eclairage) renk sistemi kullanılarak, hızlandırılmış suni yaşlandırma işlemi öncesi, siman uygulaması ve yaşlandırma işlemi sonrasında ölçüldü. Sonuçlar 3 yönlü ANOVA ve Duncan testleri kullanılarak değerlendirildi. Translusensi değerleri cam seramiklerde monolitik zirkonya seramiklerden anlamlı olarak daha yüksek bulundu. Siman uygulaması renk stabilitesini ve translusensiyi anlamlı olarak etkiledi. IPS e.max'te translusensi ve renk değişimi monolitik zirkonya seramiklerden daha yüksek bulundu. Yaşlandırma işlemi sonrası simansız örneklerde renk değişimi en fazla IPS e.max grubunda görüldü. Monolitik zirkonya seramiklerde renk değişim değerleri birbirine yakın bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this in-vitro study was to investigate the effect of cementation and aging on the translucency and color stability of monolithic zirconia ceramics and lithium disilicate glass ceramics. In order to do this research, three different monolithic zirconia with 0.5 mm and 1.00 mm thickness and lithium disilicate glass ceramic samples were prepared with 160 x 14 mm A1 color. The samples were divided into two groups. Dual-cure resin cement was applied to half of the samples (n = 80). Then, accelerated artificial aging was applied to all sample groups. Color stability and translucency values were measured by spectrophotometer and color parameters (L, a, b, ΔE, TP) using CIE Lab (Comission Internationale de L'Eclairage) color system before accelerated artificial aging process, after cement application and aging process. The results were analysed using 3-way ANOVA and Duncan tests. Translucency values were significantly higher in glass ceramics than monolithic zirconia ceramics. Cement application significantly affected color stability and translucency. In IPS e.max, translucency and color change were higher than monolithic zirconia ceramics. After aging, the color change in the cementless samples was highest in the IPS e.max group. The color change values of monolithic zirconia ceramics were similar.