Monolitik zirkonya seramik sistemlerinin optik özellikleri üzerine yaşlandırmanın etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of aging on optical properties of monolithic zirconia ceramic systems
  1. Tez No: 767206
  2. Yazar: AZİZ SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ZEYNEP YILDIRIM
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Monolitik zirkonyum seramik sistemlerin optik özellikleri üzerine yaşlandırmanın ve yüzey işlemlerinin etkisinin değerlendirilmesidir. Gereç ve yöntem: Her üç farklı içerikli monolitik zirkonyum seramiğe lastik, pat ve glaze işlemi uygulanıp dokuz farklı grup (n=10) elde edildi. Her bir lastik disk örnek yüzeyine 60 sn süresince uygulandı. Polisaj grubundaki örneklere lastik grubundaki örneklere uygulanan polisaj kitini takiben pearl surface Z (Kuraray noritake Dental inc, Japan) polisaj patı fırça yardımıyla 60 sn süre ile 10000 rpm sabit hızda ayarlanan piyasemen kullanılarak uygulandı. Glaze grubundaki tüm örneklere üretici firmanın talimatları doğrultusunda uygun miktar glaze tozu ve likidi bir spatül ile karıştırılarak elde edilen macun kıvamındaki karışım örneklerin yüzeyine fırça yardımıyla uygulandı. Örneklere glaze işlemi uygulaması porselen fırını uygun ısı ve süreye göre ayarlanarak aynı kişi tarafından yapıldı. Yüzey islemleri uygulanan tüm örnekler distile su içeren ultrasonik banyoda 10 dk temizlendi. Örneklerin renk ölçümleri VITA Easyshade Advance spektrofotometre kullanılarak nötral gri arka fon üzerinde gerçekleştirildi. Ölçümler cihazın‚ tooth single-tek ölçüm modunda yapıldı. Renk özellikleri CIE L*a*b*renk sistemine göre ölçüldü. Ölçümler her örnek için üç kez tekrarlanarak ortalama L*, a* ve b* değerleri hesaplanarak bilgisayara kaydedildi. Translusensi ölçümlerinde Translusensi parametresi (TP) yöntemi kullanıldı. ∆E değeri için ölçümler nötral gri arka fon üzerinde yapılırken, TP hesaplayabilmek için ölçümler beyaz (w) ve siyah (b) arka fonlar üzerinde yapıldı. Örnekler 134C 0,2 MPa'da 30 dk boyunca yaşlandırılma işlemine tabi tutuldu. Yaşlandırma işleminden sonra ikinci renk ve translüsensi parametresi ölçümleri yapıldı. İlk ve ikinci ölçümler arasında karşılaştırma yapıldı. Bulgular: Üç farklı içeriğe sahip monolitik zirkonyum örneklerde yaşlandırma ve polisaj işlemleri sonrasında renk ve translüsensi parametresi açısından anlamlı bir fark görülmemiştir. Katana monolitik zirkonyumda dental direkt ve upcera monolitik zirkonyuma göre daha fazla anlamlı renk değişimi olmuştur. Katana monolitik zirkonyumda yüzey işlemlerini karşılaştırdığında lastik polisaj pat ve glaze ile yapılan polisaj işlemlerine göre yaşlandırma işleminden sonra anlamlı olarak daha translüsent sonuç vermiştir. Upcera ve Dental Direkt monolitik zirkonyum örneklere uygulanan üç yüzey işlemi arasında yaşlandırma işleminden sonra translüsensi parametresi açısından anlamlı bir fark görülmemiştir. Üç monolitik zirkonyum materyali translüsensi parametresi açısından kıyasladığımızda Katana monolitik zirkonyum diğer iki monolitik zirkonyuma göre anlamlı olarak daha translüsent sonuç vermiştir. Sonuç: Monolitik zirkonyum örneklere uygulanan polisaj ve yaşlandırma işleminin renk ve translüsensi parametresine etkisi olmuştur fakat anlamlı değildir. Katana monolitik zirkonyumda daha fazla renk değişimi olmasının nedeni materyalde bulunan fazla metal oksit miktarıyla ilişkili olabilmektedir. Katana monolitik zirkonyuma uygulanan lastik polisaj örnekler yaşlandırmadan sonra anlamlı olarak daha translent sonuç verdiğinden Katana monolitik zirkonyum için lastik polisaj uygulanabilir. Dental Direkt ve Upcera monolitik zirkonyum için her üç yüzey işlemi arasında translüsensi parametresi açısından anlamlı bir fark görülmemiştir. Lastik, pat ve glaze polisaj işlemleri bu monolitik zirkonyumlar için uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the effect of aging and surface treatments on the optical properties of monolithic zirconium ceramic systems. Materials and methods: Nine different groups (n=10) were obtained by applying rubber, paste and glaze processes to all three monolithic zirconium ceramics with different contents. Each rubber disc was applied to the sample surface for 60 seconds. Following the polishing kit applied to the samples in the polishing group, using the handpiece adjusted at a constant speed of 10000 rpm for 60 seconds with the help of a pearl surface Z (Kuraray noritake Dental inc, Japan) polishing paste brush. The paste-like mixture, which was obtained by mixing the appropriate amount of glaze powder and liquid with a spatula, was applied to all samples in the glaze group with the help of a brush, in accordance with the manufacturer's instructions. Glazing was applied to the samples by the same person by adjusting the porcelain oven according to the appropriate temperature and time. All specimens with surface treatments were cleaned in an ultrasonic bath containing distilled water for 10 minutes. Color measurements of samples VITA performed on a neutral gray background using the Easyshade Advance spectrophotometer. Measurements were made in the single measurement mode of the device. Color characteristics were measured according to the CIE L*a*b* color system. The measurements were repeated three times for each sample and the average L*, a* and b* values were calculated and recorded on the computer. Translucency Parameter (TP) method was used for translucency measurements. While the measurements for the ∆E value were made on a neutral gray background, the measurements were made on white (w) and black (b) backgrounds to calculate TP. The samples were aged at 134C 0.2 MPa for 30 min. After the aging process, second color and translucency parameter measurements were made. Comparisons were made between the first and second measurements. Results: There was no significant difference in color and translucency parameters after aging and polishing processes in monolithic zirconium samples with three different contents. There was more significant color change in katana monolithic zirconium than dental direct and upcera monolithic zirconium. When the katana compared the surface treatments on monolithic zirconium, rubber polishing gave a significantly more translucent result after aging than the polishing processes with paste and glaze. There was no significant difference between the three surface treatments applied to Upcera and Dental Direct monolithic zirconium specimens in terms of translucency parameter after aging. When we compared the three monolithic zirconium materials in terms of translucency parameter, Katana monolithic zirconium gave a significantly more translucent result than the other two monolithic zirconiums. Conclusion: The polishing and aging process applied to the monolithic zirconium specimens had an effect on the color and translucency parameter, but it was not significant. The reason for more color change in katana monolithic zirconium may be related to the excess metal oxide content in the material. Rubber polishing can be applied to Katana monolithic zirconium, as rubber polishing applied to Katana monolithic zirconium yields significantly more translucent results after aging. For Dental Direkt and Upcera monolithic zirconium, there was no significant difference between all three surface treatments in terms of translucency parameter. Rubber, paste and glaze polishing processes can be applied for these monolithic zirconia.