Tek katmanlı ve çok katmanlı monolitik zirkonya seramiklerin renk stabilitelerinin ve translusensi özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of color stabilities and translucency properties of monolayer and multilayer monolithic zirconia ceramics
- Tez No: 801998
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL KARACAER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, monokromatik yapıdaki tek katmanlı ve polikromatik yapıdaki çok katmanlı monolitik zirkonya seramiklerin farklı yüzey işlemleri ve yaşlandırma işlemi sonrası renk stabilitelerini ve translusensi özelliklerini değerlendirmektir. Çalışmada tek katmanlı (ZirCAD MT) ve iki farklı çok katmanlı monolitik zirkonya seramik (ZirCAD MT Multi ve ZirCAD Prime) bloklardan 12 x 12 x 1 mm ebatlarında A2 renginde toplam 60 örnek üretildi. Örnekler yüzey işlemine göre rastgele iki alt gruba ayrıldı (n=10). Farklı zirkonya seramik gruplarındaki örneklerin yarısına polisaj, diğer yarısına glaze işlemi uygulandı. Sonrasında tüm örnekler, 10.000 devir termal siklus ile yaşlandırma işlemine tabi tutuldu. Her grup için yaşlandırma işlemi öncesi ve sonrası renk parametreleri (L, a, b, C (chroma), h (hue)) spektrofotometre cihazı ile ölçüldü. CIEDE00 renk ölçüm formülü kullanılarak renk değişim değerleri (∆E00) ve translusensi parametreleri (TP00) hesaplandı. Renk değişim ve translusensi parametresi değerleri iki yönlü faktöriyel ANOVA, üç yönlü tekrarlı ölçümlü ANOVA ve Tukey çoklu karşılaştırma testleri ile incelendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to evaluate the color stability and translucency properties of monochromatic monolayer and polychromatic multilayer monolithic zirconia ceramics after different surface treatments and aging process. In the study, a total of 60 specimens in A2 color, 12 x 12 x 1 mm in dimensions, were produced from monolayer (ZirCAD MT) and two different multilayer monolithic zirconia ceramic (ZirCAD MT Multi and ZirCAD Prime) blocks. The specimens were randomly divided into two subgroups according to the surface treatments as polishing and glazing (n=10). Then, all specimens were subjected to 10.000 cycles of thermocycling. Color parameters (L, a, b, C (chroma), h (hue)) for each specimen was measured with a spectrophotometer before and after aging. Color change values (∆E00) and translucency parameters (TP00) were calculated using the CIEDE00 color measurement formula. Color change and translucency parameter values were analyzed with two-way factorial ANOVA, three-way repeated measures ANOVA and Tukey's multiple comparison tests.