Teucrium parviflorum ve Teucrium polium bitkilerinin kimyasal ve biyolojik aktivite yönünden incelenmesi
Investigation Teucrium parviflorum and Teucrium polium plants in terms of chemical and biological activity
  1. Tez No: 568979
  2. Yazar: GONCAGÜL BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BOĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Literatürde antioksidan özelliklerine atıfta bulunulan Lamiaceae familyası üyeleri T. parviflorum ve T. polium bitkilerinin etanol ekstrelerinin toplam fenolik ve flavonoid miktarları ile antioksidan ve antikolinesteraz aktiviteleri, GC-MS ile uçucu yağlarının içerikleri ve LC-MS/MS ile kimyasal içeriklerinin belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: T. parviflorum'un toprak üstü, T. polium'un kök ve toprak üstü kısımlarının etanol ekstrelerinin toplam fenolik ve flavonoid miktarları belirlendi. DPPH serbest radikal giderimi, ABTS katyon radikali giderimi, metal bağlama ve CUPRAC yöntemleri ile antioksidan aktiviteleri ve Ellman metoduyla antikolinesteraz aktiviteleri belirlendi. LC-MS/MS ile fenolik bileşik içerikleri belirlendi. Ayrıca Clavenger aparatıyla elde edilen uçucu yağların GC-MS ile analizi yapıldı. Bulgular: T. polium köklerinin etanol ekstresinin toplam fenolik ve flavonoid içeriğinin en yüksek değere sahip olduğu bulundu. Ekstrelerden hiçbiri metal bağlama ve asetilkolinesteraz inhibisyon aktivitesi göstermedi. T. polium'un kök ve toprak üstü ekstrelerinin, tüm yöntemlerde T. parviflorum ekstresinden daha iyi antioksidan potansiyelinin olduğu belirlendi. T. polium kök ekstresinin DPPH serbest radikal giderim aktivitesinde standart olarak kullanılan BHT'den ve ABTS katyon radikal giderim aktivitesinde standart olarak kullanılan BHA'dan daha iyi aktivite gösterdiği belirlendi. GC-MS analizinde T. parviflorum'un major bileşeni germakren D (%32,7), T. polium'un (Z)-β-farnesen (%28,9) olarak saptandı. LC-MS/MS analizinde T. polium'un toprak üstü ve kök ekstrelerindeki major bileşenler sırasıyla; naringenin (16327 g/g ekstre) ve (-)-epigallokateşin gallat (3694 g/g ekstre), T. parviflorum'un hesperidin (5687 g/g ekstre) olarak tespit edildi. Sonuç: T. polium'un yüksek fenolik içeriğinden kaynaklı yüksek antioksidan potansiyele sahip olduğu söylenebilir. T. parviflorum bitkisinin antikolinesteraz aktivitesi ve LC-MS/MS ile kimyasal içeriği ilk kez bu tezde çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to determine that the total phenolic and flavonoid amounts and antioxidant-anticholinesterase activities of the ethanol extracts of T. parviflorum and T. polium plants that are cited as their antioxidant activity in the literature, also phenolic contents were studied with LC-MS/MS, and volatile oil contents were studied with GC-MS. Material and Method: Root and aerial parts of T. parviflorum and T. polium were extracted by ethanol and, total phenolic and flavonoid amounts of these extracts were detected. Antioxidant activities were determined by DPPH, ABTS, metal binding and CUPRAC methods. Also, anticholinesterase activities were determined via Ellman method. Volatile oils obtained by Clavenger method were analyzed by GC-MS. In addition, phenolic compound contents were obtained with LC-MS/MS. Results: T. polium roots were found that they include the highest amounts of total phenolic and flavonoid contents. None of the extracts have demonstrated the metal binding and acetylcholinesterase inhibition activity. Activities of root and aerial parts extracts of T. polium have shown better antioxidant potential than T. parviflorum for all methods. Also, it was determined that root extracts of T. polium shows better activity than BHT used as standard for DPPH; and than BHA compound which are used as standard for ABTS methods. Major compounds of volatile oil contents obtained by GC-MS analysis were gained as germakren D (32.7%) for T. parviflorum; and (Z)-β-farnesen (28.9%) for T. polium. Also major compounds of phenolic contents obtained by LC-MS/MS analysis were gained as naringenin (16327 g/g extract) for T. polium aerial parts, (-)-epigallocatechin gallate (3694 g/g extract) for T. polium roots, and hesperidin (5687 g/g extract) for T. parviflorum aerial parts. Conclusion: T. polium might be considered as having high antioxidant potential due to its phenolic content. Chemical contents with LC-MS/MS and anticholinesterase activity of T. parviflorum plant was studied for the first time.