TV reklamlarının tüketici satın alma davranışı ve algısına etkisi : Libyalı tüketiciler üzerinde bir araştırma
Impact of TV advertising on consumer buying behavior: A case study on consumer buying behavior
  1. Tez No: 569010
  2. Yazar: NAJMA M. SHEBLI
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. ORHAN KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Reklam, bugün müşterileri ürün ve hizmet satın almaya ikna etmede önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca, reklam giderleri, şirketlerin çoğundaki diğer faaliyetler ile karşılaştırıldığında dikkate şayandır. Pazarlama çalışmaları, genel bir izleyici kitlesini bombalayan kitlesel reklamlara dayanan geleneksel reklam stratejilerinin çok etkili olmadığını ve bazı durumlarda karşı üretken olma riskini taşıdığını göstermiştir. Bunun yanı sıra, pazarlamacılar ve reklam şirketleri her zaman daha etkili, daha yeni iletişim araçları ve reklam etkinliğini değerlendirme yöntemlerini ararlar. Bu çalışma;hızlı hareket eden/satın alınan tüketim mallarını (HHTM) referans alarak,TV reklamcılığının tüketici satın alma davranışı ve tüketici algısına etkisini, bu değişkenler arasındaki ilişkiyi,anlamayı amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında, kesitsel veri içeren 5 puanlık Likert ölçeği kullanıldı, 500 anket formu Trablusgarp - Libya'da dağıtıldı ve 360 katılımcı SPSS 23.0 programı yardımı ile analiz edildi. Veriler, tanımlayıcı istatistik, korelasyon analizi ve regresyon analizi gibi farklı istatistiksel teknikler kullanılarak analiz edildi. Tüketici satın alma davranışı, tüketici algısı ve Libya tüketicisi üzerindeki TV reklamının etkisi arasındaki ilişkilerin belirlenmesine yönelik olarak öncelikle literatür taraması yapıldı. Çalışma sonucunda elde edilen veriler, reklamların tüketicilerin satın alma davranışları ve seçimleri üzerinde önemli bir etkisi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Advertisement plays today an important role in persuading customers to purchase products and services. Further, the expenses of advertisement in comparison to other activities in most companies are very remarkable. Marketing studies showed that traditional advertisement strategies based on massive ads bombarding over a generic audience are not very effective, and in some cases, are at risk of being counter-productive. As well as, marketers and advertising companies are always looking for more effective and newer communication media and evaluation methods of advertising effectiveness. This study aims to understand the relationship between TV advertising, consumer buying behaviour and perception with reference to the fast moving consumer goods (FMCG). In the scope of the study, by using 5 points Likert scale with cross-sectional data, 500 questionnaires were distributed in Tripoli - Libya, as a sample, and received 360 participants were analyzed in SPSS 23.0 program. Data were analyzed by using different statistical techniques such as a descriptive statistic, Correlation analysis, and regression analysis. A literature review was primarily conducted to determine the relationship between consumer buying behavior, consumer perception and the effect of TV advertising on Libyan consumers. Results obtained from the study reveal that advertisements have a significant impact on consumers' buying behavior and their choices.