Beslenme davranış bozukluğu olan bireylerde çözüm odaklı yaklaşım temelli grup danışmanlığının kaygı ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarına etkisi
The effect of solution focused approach based group counseling on anxiety and healthy living behaviour in individuals with nutritional behavior disorder
  1. Tez No: 569011
  2. Yazar: HİLAL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUKUYE AYLAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu araştırma beslenme davranış bozukluğu olan bireylerde çözüm odaklı yaklaşım temelli grup danışmanlığının kaygı ve sağlıklı yaşam biçimi davranışına etkisini belirlemek amacıyla yürütüldü. Materyal ve Metot: Araştırma ön test- son test deneysel randomize kontrollü desen olarak Mayıs 2018- Temmuz 2019 tarihlerinde uygulandı. Araştırmanın evrenini Malatya Yaşam ve Spor Merkezinde diyetisyene başvuran 619 yetişkin birey oluşturdu. Bireyler olasılıklı örnekleme yöntemlerinden basit rastgele örnekleme yöntemi ile örneklem grubuna seçildi, randomize olarak sıralandı. Deney grubunda toplam 31 kişi, kontrol grubunda 45 kişi ile araştırma tamamlandı. Araştırmada tanıtıcı bilgi formu, SYBD ölçeği ve sürekli kaygı envanteri kullanıldı. Sekiz hafta, sekiz oturum olan her bir oturumu yaklaşık 90 dk süren ÇÖY danışmanlığı verildi. Bulgular: Deney grubundaki bireylerin son test puan ortalaması; sürekli kaygı envanteri 40.45±9.22, SYBD ölçeğin 153.09±23.17 olarak belirlendi. Kontrol grubundaki bireylerin son test puan ortalaması; kaygı envanteri 46.73±8.83, SYBD ölçeği 125.11±20.21 olarak saptandı ve iki grup arasında istatistiksel olarak fark bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to determine the effect of SFA based group counseling on anxiety and HLB in individuals with nutritional behavior disorder Material and Method: The study was applied as randomized controlled pretest posttest experimental design from 2018 May to 2019 July. The population of the study consisted of 619 adult who applied to the dietician in the Life and Sports Center. Individuals were randomly selected from the probabilistic sampling methods by simple random sampling method. A total of 31 individuals in the experimental group and 45 individuals in the control group completed the study. A descriptive data form including socio-demographic information, HLB and a continuous anxiety scale were used. Eight weeks, eight sessions, about 90 min of SFA counseling was given. Findings: The average of the posttest scores of the individuals in the experimental group; and 40.45 ± 9.22 of the anxiety scale, and 153.2 ± 23.17 of the HLP. The posttest mean score of the subjects in the control group; the anxiety inventory was 46.73 ± 8.83 and the HLB scale was 125.11 ± 20.21 and there was a statistically significant difference between the two groups.