Özel okullarda örgütsel iklim ve örgütsel politika algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between organizational climate and perceptions of organizational politics in turkish private middle schools
  1. Tez No: 569054
  2. Yazar: ÇİĞDEM KILDİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel okullarda görev yapan öğretmen görüşlerine göre örgütsel iklim ile örgütsel politika algıları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden genel tarama modellerinden biri olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2018-2019 yılında İzmir ili Gaziemir ve Karşıyaka ilçelerindeki özel okullarda çalışan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, 'Örgütsel İklim Ölçeği' ve 'Örgütsel Politika Algıları Ölçeği' araçlarıyla uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, örgütsel iklim ve örgütsel politika alt boyutları arasında ilişki olduğu tespit edilmiştir. İşbirlikçi ve samimi öğretmen davranışına sahip olan öğretmenlerin yükselmek için gerekeni yapma davranışına sahip olmadığı, umursamaz öğretmen davranışına sahip olan öğretmenlerin dürüstlük ve iş ahlakına önem vermediği; kısıtlayıcı müdür davranışına sahip olan öğretmenlerin, yükselmek için gerekeni yapma konusuna daha yatkın oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study focuses on the relationship between the teachers and principles of private schools and the schools' organizational climate and perceptions of organizational politics according to their views. Relational Scanning - which is a quantative research model – were applied on this study. Samples were gathered from the teachers working in private schools in Gaziemir and Karşıya districts of İzmir Municipality, in the academic year of 2018-2019. Participating teachers and principles were asked to reply Organizational Climate Scale, Organizational Policy Scale and Demographic questions. The result of the study indicated that there was found no relationship between organizational climate and the perceptions of organizational politics in Turkish private schools as perceived by teachers. However, it is detected that cooperative and sincere behaviour type teachers are not aligning with every step required to advance in their careers whereas unconcerned type teachers are not interested in the honesty-workethics and restrictive principle type teachers are more aligned with the steps required to advance in their career.