İnflamatuar bağırsak hastalarında işitsel ve vestibüler değerlendirme
Auditory and vestibular evaluation in inflammatory bowel patients
- Tez No: 777140
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
İnflamatuar Bağırsak Hastalığı (İBH), Crohn Hastalığı (CH) ve Ülseratif Kolit (ÜK) olmak üzere iki ana formu ile gastrointestinal sistemin kronik tekrarlayan inflamatuar bir hastalığıdır. İBH otoimmün kulak hastalığına (OİKH) sekonder etkisi ile iç kulakta tutulum göstermektedir. Sekonder OİKH hastalarda sensörinöral işitme kaybı (SNİK), vertigo, dengesizlik, çınlama ile sistemik otoimmün hastalığın ekstraintestinal bir bulgusu olarak ortaya çıkmaktadır. Çalışmamızda, İBH'ın iki alt formu olan ÜK, Crohn ve sağlıklı bireyler ile oluşturulacak 3 gruba; işitme ve vestibüler sistemi değerlendiren testler uygulanarak sonuçları karşılaştırılacaktır. Bu amaçla çalışmaya 18-55 yaş aralığında İBH tanılı 72 birey ve sağlıklı 25 normal birey ile toplamda 97 gönüllü katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılara işitme değerlendirilmesi için saf ses odyometri (SSO), immitansmetrik değerlendirme, vestibüler değerlendirme için Videonistagmografi (VNG) testleri uygulanarak sonuçlar karşılaştırılacaktır. Elde edilen veriler doğrultusunda İBH ve normal grup arasında sağ ve sol kulak işitme eşiklerinde SSO açısından anlamlı bir fark bulunmamakla birlikte, ÜK grubunda sağ kemik işitme eşikleri 1 kHz için anlamlı olarak diğer iki gruba kıyasla daha düşük bulunmuştur. Sağ kulak 500 Hz kemik işitme eşikleri ÜK grubunda Crohn grubuna göre anlamlı olarak daha düşük bulunmuştur. Sol kulak 1 kHz kemik işitme eşikleri ÜK'de Crohn grubuna karşı istatistiksel olarak daha düşük bulunmuştur. VNG değerlendirmelerinde sakkad testinin doğruluk kazancı, sağ ve sol pursuit takip kazançları ve optokinetik değerlendirmelerdeki kazançlar İBH grubunda normal gruba kıyasla istatistiksel olarak daha düşük bulunmuştur. Çalışmamız sonucunda İBH'da sekonder OİKH'ya bağlı olarak işitsel ve vestibüler fonksiyonlarda etkilenme tespit edilmiştir. Bunun sonucunda İBH'a sahip bireylerin rutin odyolojik kontrollerinin yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Inflammatory Bowel Disease (IBD) is a chronic recurrent inflammatory disease of the gastrointestinal tract with two main forms: Crohn's Disease (CH) and Ulcerative Colitis (UC). IBD is involved in the inner ear with secondary involvement of autoimmune ear disease (AID). In patients with secondary AIH, sensorineural hearing loss (SNHL), vertigo, imbalance, tinnitus, and systemic autoimmune disease occur as an extraintestinal finding. In our study, with two subforms of IBD and 3 groups to be formed with healthy individuals; hearing and vestibular evaluation results will be compared. For this purpose, a total of 97 participants, with 72 IBD diagnosed and 25 healthy volunteers aged between 18-55 years, were included in the study. The results were obtained by applying pure tone audiometry (SSO) to the participants for hearing assessment, immitansmetric assessment, and Videonystagmography (VNG) tests for vestibular assessment. According to the data obtained, there was no significant difference between the IBD and the normal group in terms of sso in right and left ear hearing thresholds, but the right bone hearing thresholds were found to be significantly lower for 1 kHz in the UC group compared to the other two groups. Right ear 500 Hz bone hearing thresholds were found to be significantly lower in the UC group than in the Crohn group. The 1 kHz bone hearing thresholds of the left ear were found to be statistically lower in UC compared to the Crohn group. The accuracy gain of the saccade test in VNG evaluations, the gains in right and left pursuit pursuit, and the gains in optokinetic evaluations were statistically significant in the IBD group compared to the normal group. As a result of our study, auditory and vestibular functions were found to be affected due to secondary AIHD in IBD.