Necip Fazıl Kısakürek'in 'Çile' adlı eserinde isim tamlaması kuran ek kategorisi ve söz varlığı
The vocabulary and the suffix category that creates possessive constructions in Çile,written by Necip Fazıl Kısakürek
- Tez No: 569105
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 330
Özet
Yaygın gramer anlayışına göre Türkçenin eklerinin yapım ve çekim eki olmak üzere iki başlık altında incelenmesi problemi birçok dilcinin hemfikir olduğu bir konudur. Oysaki Türkçede yandaş karşıtlık düzenine göre 10 (on) ek kategorisi vardır. Bunlardan birisi de“İsim Tamlaması Kuran Ekler”kategorisidir. Çalışmamızda kendine özgü üslubu ve zengin malzemesiyle bize pek çok örnek sunacağını düşündüğümüz Cumhuriyet dönemi Türk şiirinin ustalarından Necip Fazıl Kısakürek'in tüm şiirlerinden oluşan“Çile”kitabı“İsim Tamlaması Kuran Ekler”kategorisi ve söz varlığı bakından ele alınmıştır. Ele alınan konulara zemin teşkil etmesi bakımından giriş bölümünde söz varlığı ve tamlamalarla ilgili bilgi verilmiştir.Şairin hayatı ve eserleriyle ilgili kısa bölümden sonra kitaptaki tüm şiirler incelenmiş, belirtme ve sıfatlama fonksiyonlu isim tamlamaları tespit edilmiş; bu tamlamalarda eklerin kelimeye kattığı fonksiyonlar incelenerek isim tamlaması kuran eklerin neden farklı bir kategoride ele alınması gerektiği değerlendirilmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde eserin söz varlığına ilişkin tespitler sayısal verilerle ortaya konulmuştur.Çalışmanın sonunda satır numaralı metin, kelime dizini ve sıklık dizini yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
According to common grammar understanding, the fact that Turkish language is categorized as two separate classes; affixes and suffixes leads to a common problem for many grammarians. However, Turkish has 10 (ten) suffix categories based on adherent opposition. One of them is the category of“Noun Phrase Suffixes”. In our study, the category of“Noun Phrase Suffixes”and thematic statement entity have been examined in the book called“Çile”, a book of Necip Fazıl Kısakürek who is one of the master poets of Republic period and whom we have thought that his works would exhibit a great of related examples. To be a base for the mentioned topics, the information related to statement entity and phrases is provided in the introduction part. After the short part on the life of the poet and his works, all poems in the book have been examined and noun phrases with specification and adjectival functions have been detected; moreover, the reason why the noun phrase suffixes should be recognized in a different category has been evaluated by considering the functions of these suffixes in each word in these phrases. In the second part of the study, the data related to the work's thematic statement entity is given via figures. The final part of the study includes line numbered text, word phrases and frequency phrases.