Örgütsel cinsiyet rolleri: Yetkinliklerin cinsiyet algısı ve bireylerin iş tercihlerine etkisi
Organizational gender roles: gender perception of competencies and the effect on job preferences
- Tez No: 569109
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Dünyada toplumların yarısını kadınların oluşturduğu göz önüne alındığında kadınlar ekonomiye dahil edilmeden ekonomik büyümenin sağlanamayacağı aşikardır. Ancak eşitlik politikaları kadınların istihdamını istenen seviyeye ulaştıramamıştır. Bunun kök nedenlerinden biri toplumların sosyalleşme süreçlerinde kadın ve erkek için belirlediği rol ve sorumluluklara bağlı kalmasıdır. Örgütler, toplumun birer parçasıdır. Örgüt bireyleri, doğum anından itibaren içinde yaşadığı toplum tarafından şekillendikleri için toplumun kültürel özelliklerini örgüt içi davranışlarına yansıtır ve örgüt kültürüne taşır. Bu nedenle toplumsal cinsiyet rollerine benzer bir yapının örgüt içerisinde olması kaçınılmazdır. Bu çalışma toplum - örgüt benzerliğini referans alarak kadın ve erkek istihdamını örgütsel cinsiyet rolleri üzerinden açıklamaya çalışacaktır.
Özet (Çeviri)
As the half of the population in all societies is women, it is so clear to understand that economic growth can not be achieved without involving women. Unfortunately equality policies aren't enough to reach desired level of women employment. Because societies continue to act upon gender roles and responsibilities set in socialization process. Taking into consideration the similarity between society and organization, the role of women and men might be separated within organizations. The aim of the study is to identify organizational gender roles through competencies and test whether the individuals are affected by these roles in their job preferences.