Yapılarda yangın güvenliği ve örnek bir proje üzerinde incelenmesi
Fire safety in buildings and analysis on the example project
  1. Tez No: 569125
  2. Yazar: MUHAMMET ALİ BAĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TOLGA ÇÖĞÜRCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Yangın güvenlik önlemlerinin genel çerçevede incelemesinin yapıldığı bu çalışmada, projelendirme ve planlama aşamasında yangın güvenliğine ilişkin alınması gereken önlemlerin anlatılması amaçlanmaktadır. Çalışmada öncelikle yanma ve yangın kavramları analiz edilerek temel bilgilerin verilmiştir. Daha sonra yangının bina üzerindeki etkisi ve tasarım aşamasında binalarda alınacak önlemler Pasif Yangın Güvenlik Önlemleri ve Aktif Yangın Güvenlik Önlemleri şeklinde ele alınmıştır. Daha sonra da örnek bir proje üzerinde aktif ve pasif yangın güvenlik önlemleri birlikte düşünülerek uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study where fire safety measures are examined in general framework, it is aimed to explain the precautions to be taken regarding fire safety in the projecting phase. In the study, firstly the basic information is given by analyzing burning and fire concepts. Then, the effect of fire on the building and the measures to be taken in the buildings during the projecting phase are handled as Passive Fire Safety Measures and Active Fire Safety Measures. Then, active and passive fire safety measures is handled together on the sample project.