Ortaöğretim öğretmenlerinin disiplin stilleri ve sınıf yönetim anlayışları arasındaki ilişkinin incelenmesi (Zeytinburnu-İstanbul örneği)
The investigation of the relationships between high school teachers' disciplinary styles and their classroom management approaches (Zeytinburnu-İstanbul example)
- Tez No: 569191
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN SİVRİKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada, ortaöğretim öğretmenlerinin disiplin stilleri ve sınıf yönetim anlayışları arasındaki ilişkisi incelenmiştir. İlişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Zeytinburnu ilçesinde ortaöğretim okullarında çalışan öğretmenler oluşturmuştur. Bu evren içinden belirlenen okullarda görev yapan öğretmenlerden uygun örneklem alma yolu ile belirlenen araştırmaya gönüllü katılmış 317 kişi örneklemi oluşturmuştur. Veri toplamak için kişisel bilgi formu, disiplin stilleri envanteri ve sınıf yönetim anlayışı ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS 21,0 programına girilmiş ve veri kontrolü yapıldıktan sonra analizlere yapılmıştır. Normal dağılım gösteren veriler için değişken gruplarına bağlı olarak t testi ve ANOVA kullanılmıştır. Ayrıca değişkenler ile ölçek arasındaki ilişkiyi tespit etmek için pearson korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationships between high schools teachers' disciplinary styles and class management approaches were examined. Relational survey method was used. The participants of the study were composed of teachers working in high schools in Zeytinburnu district. A sample of 317 volunteered teachers participated in the study which was determined by appropriate sampling method. In order to collect data, personal information form, discipline styles inventory and classroom management approach scales were used. The data were entered into the SPSS 21.0 program and the data was analyzed after checked. T test and ANOVA analyses techniques were used if variable groups distributed normally. In addition, pearson correlation analysis was performed to determine the relationships between the variables and the scale.