Kentleşme süreci ve doğal kaynakların tüketilmesi: Çevre sorunları üzerine inceleme ve çevreselci planlama önerisi
Urbanization process and consumption of natural resources: A study on environmental problems and proposal for environmentalist planning
- Tez No: 569190
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇUBUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Endüstri ve kentleşme sınırlı doğal kaynakları dikkatsizce tüketerek,dengesiz bir büyüme gösterdiler. Her şeyin insan ve diğer canlılara yararına da kullanılması gerektiği ilkesine ters düşerek yaşamı güçleştiren sorunların ortaya çıkmasına neden oldular.Artan çevre sorunları daha konforlu yaşam alanları yerine daha fazla sağlıklı bir çevrede yaşanılması gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. Bu Çalışmanın amacı kentleşme hareketlerinden kaynaklan çevre sorunlarını görmek ve oluşan olumsuz koşulların giderilebilmesi sorunların çevre -sistem içerisinde değerlendirilmesine çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
Industry and urbanization showed uneven growth, carelessly consuming limited natural resources. They contradict the principle that everything should be used for the benefit of human beings and other living beings, causing problems that make life stronger. Increasing environmental problems reveal the necessity to live in a more healthy environment instead of more comfortable living spaces. The aim of this study is to see the environmental problems caused by urbanization movements and to solve the negative conditions that occur, to try to evaluate the problems in the environment-system