Ortaokul beden eğitimi ve spor dersi öğretim programının bilişsel alan kazanımlarının değerlendirilmesi: Mersin ili örneği
Evaluation of cognitive field outcomes of seconndary school physical education lesson teaching program : Mersin example
  1. Tez No: 569213
  2. Yazar: SENEM ALTUNBAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ PEHLEVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada; ortaokul (5-8 sınıflar) beden eğitimi ve spor öğretim programının bilişsel alan genel amaçlarının ve bunlara bağlı kazanımların gerçekleşme düzeylerinin farklı değişkenlere göre değerlendirmek amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Mersin iline bağlı Yenişehir, Akdeniz, Toroslar, Mezitli ve Tarsus ilçelerinde devlet ve özel okullarda öğrenim gören toplam 1470 öğrenci oluşturmuştur Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen“Ortaokul Beden Eğitimi Dersi Bilişsel Başarı Testi”ile toplanmıştır. Testin güvenirliğini test etmek amacıyla 100 kişilik gruba 50 maddelik test bataryası uygulanmış, uygulama sonucunda yapılan madde analizine göre test bataryası 40 maddeye indirilerek kullanılmıştır. Başarı Testinin KR 20 ve 21 güvenirlik katsayıları KR-20=0,848, KR-21= 0,820 olarak bulunmuştur. Başarı testi 100 puan üzerinden değerlendirilmiştir. Kazanımlarda yeterlik için ise 70 puan ölçüt alınmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistiklerle birlikte gruplar arası farkın anlamlılığı için t ve F testi kullanılmıştır. Gruplar arasındaki farkın kaynağını belirlemek için ise Post-Hoc test olarak Tukey testi kullanılmış ve hata payı 0,05 olarak alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate cognitive field general goals of secondary school (5th-8th grades) physical education lesson teaching program and the realization level of the dependent outcomes according to different variables. A total 1470 students having education in government and private schools in Mersin City Yenişehir, Akdeniz, Toroslar, Mezitli and Tarsus districts form the sample of this study. Data was colleccted with“Secondary School Physical Education Lesson Cognitive Success Test”, developed by the researcher. A test battery of 50 items was applied to a group of 100 people to test the credibility of the test, and test battery was reduced to 40 items according to article analysisdone as a result of the application. KR 20 and 21 credibility coefficients of success test were found as KR-20=0.848, KR-21 =0,820. Success test was evaluted over 100 points. 70 points was teken as a criteria for sufficency in outcomes. t and F tests were used fort he meaningfulness of difference between the groups with descriptive statistics in data analysis. Post – Hoc Test was used to determine the source of difference between the groups, and margin of error was taken as 0.05.