Beden eğitimi ve spor derslerinde kullanılan jigsaw tekniği'nin, ortaokul öğrencilerinin basketbolda gelişim alanlarına katkısı
The contribution of jigsaw technique used in physical education and sports lessons to the development areas of secondary school students in basketball
- Tez No: 922483
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CAĞRI CETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu araştırma: ortaokul öğrencilerinin: bilişsel, duyuşsal ve psikomotor gelişim alanlarında tercih edilen farklı öğretim modellerinin etkisini tespit edebilecek ölçme araçları geliştirmek ve bu ölçme araçları ile ortaokul öğrencilerinin, basketbolda Jigsaw Tekniği ile gelişim alanlarındaki farklılığı incelemek üzere iki amaca dayalı gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın genel amaçlarına ve çözümlerine vurgu yapmak amacıyla, sistematik bir derleme vasıtasıyla, bibliyometrik analiz yürütülmüştür. R programlama dili ile gerçekleştirilen bu analizlerde, ''Beden Eğitimi ve Sporda Öğretim Yöntemleri'' konu alanına hizmet eden: yazarlar, en çok tercih edilmiş anahtar kelimeler, en fazla yayına sahip dergiler, verimliliği en yüksek kuruluşlar ve en fazla yayına sahip olan ülkeler gibi hem nitelik hem niceliksel anlamda elde edilen veriler, görselleştirilmiştir. İlk amaç kapsamında, bilişsel alanada ''Basketbol Bilgi Testi'' için: belirtke tablosu oluşturulmuş, Iteman Analiz Programı ile maddelere ilişkin güçlük ve ayırt edicilik indeksleri, madde toplam puanları, çift serili korelasyon katsayıları ile iç tutarlılık anlamında K-R 20 güvenirlik katsayıları hesaplanarak her biri 4 seçenekten oluşan 20 maddelik çoktan seçmeli bilgi testi geliştirilmiştir. Duyuşsal gelişimin tespiti amacıyla ''Basketbola Yönelik Tutum Ölçeği'' için: madde havuzu oluşturulmuş ve çeşitli güvenirlik kanıtları toplamak amacıyla kullanılan Açımlayıcı ve Doğrulayıcı Faktör Analizi uygulanmıştır. Ölçme aracının nihai formunun: 3 faktör, 14 madde ve 7'li derecelendirmeden oluştuğu tespit edilmiştir. Psikomotor alanda ise, Genellenebilirlik Kuramı kapsamında G ve Karar çalışmaları yürütülmüştür. Ana etkileşim ve hata terimleri G çalışmasıyla, uygun puanlayıcı ve ölçüt sayıları K çalışması ile ele alınmıştır ve yeterli puanlayıcının 3 olduğu tespit edilmiştir. Ölçme aracı ve maddeler arası puanlayıcılara ilişkin varyans hesaplamaları yapılarak, 3 faktör, 18 madde ve 4'lü derecelendirmeden oluşan ''Basketbolda Temel Hücum Becerileri Derecelendirilmiş Puanlama Anahtarı'' geliştirilmiştir. Geçerlik ve güvenirliği kanıtlanan üç ölçme aracına ait nihai formlar ile ölçümler alınmıştır. İkinci amaç kapsamında: Jigsaw Tekniği'nin uygulandığı deney grubu ve Doğrudan Öğretim Modeli'ne bağlı tekniklerin uygulandığı kontrol grubu oluşturulmuş ve 8. sınıf öğrencileri ile ön-test son-test kontrol gruplu desene bağlı, sekiz haftalık işlem süreci gerçekleştirilmiştir. İki farklı modele bağlı kalınarak işletilen süreçte, beden eğitimi ve spor dersi basketbol ünitesinde yer alan: göğüs pas, şut ve turnike becerilerinin öğretimi gerçekleştirilmiştir. Sayıltı analizleri ile ayrı ayrı gerçekleştirilen karşılaştırma testleri sonucunda: deney grubunda uygulanan İş Birlikli Öğretim Modeli'ne bağlı Jigsaw Tekniği'nin, kontrol grubundaki Doğrudan Öğretim Modeli'ne bağlı tekniklere göre öğrencilerin: basketbol bilgisi düzeylerine, basketbola yönelik tutumlarına ve basketbol temel hücum beceri gelişimlerine daha fazla katkı sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted for two primary objectives: first, to develop and validate measurement instruments for assessing the impact of instructional methodologies on cognitive, affective, and psychomotor development among middle school students; and second, to analyze developmental variance in secondary school students when implementing the Jigsaw Technique in basketball instruction. A systematic review incorporating bibliometric analysis was conducted through R programming language to establish the theoretical framework and contextualize the research. The analysis yielded visualizations of both qualitative and quantitative metrics, including prominent authors in Physical Education and Sports Teaching Methods, frequently occurring keywords, high-impact journals, institutional productivity indices, and publication distribution by country. For the first objective, multiple measurement instruments were developed and validated. In the cognitive domain, a“Basketball Knowledge Test”was devised via a specification table. The final instrument comprised 20 multiple-choice items, each with four options, validated through difficulty and discrimination indices, item-total correlations, double series correlation coefficients, and K-R 20 reliability coefficients for internal consistency using the Iteman Analysis Program. For affective assessment, the“Attitude Towards Basketball Scale”was developed through systematic item pool generation, followed by Exploratory and Confirmatory Factor Analyses. The final form of the measurement tool consisted of 3 factors, 14 items and 7-point rating. In the psychomotor domain, Generalizability Theory informed the development process through G and Decision studies. Analysis of main interaction effects and error terms via G study, coupled with K study analysis of rater and criteria optimization, established the necessity of three raters. Variance calculations regarding the measurement tool and inter-item scorers culminated in a“Graded Scoring Key for Basic Offensive Skills in Basketball”, featuring three factors, 18 items, and a 4-point rating scale, with documented inter-rater reliability. The second objective employed a pre-test post-test control group design over 8 weeks with 8th-grade students. The experimental group received instruction via the Jigsaw Technique, while the control group followed the Direct Instruction Model. Both groups focused on basketball fundamentals—chest pass, shooting, and lay-up skills—within the physical education curriculum. Comparison tests carried out separately with assumption analyses revealed that the Jigsaw Technique, based on the Cooperative Teaching Model applied in the experimental group, significantly greater improvements in the experimental group across all measured domains: basketball knowledge, attitudes toward basketball, and basic offensive skill development as compared to the techniques based on the Direct Instruction Model in the control group.