Fitness sporu ile ilgilenen sporcuların benlik saygısı düzeylerinin incelenmesi
Examination of self-esteem levels of sportsmen interested in fitness sports
  1. Tez No: 569262
  2. Yazar: HAKAN KIRKBİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİ AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmanın amacı; Fitness Sporu ile ilgilenen sporcuların, demografik bazı değişkenler açısından benlik saygısı düzeylerinin incelenmesi ve benlik saygısı düzeylerinin belirlenmesine yöneliktir. Araştırmanın evrenini, Rize ve Trabzon illerinde ki özel ve resmi nitelikteki fitness spor salonlarında aktif olarak fitness sporu ile ilgilenen sporcular oluştururken, örneklemini ise; 2018 ve 2019 yıllarında bu fitness salonlarında spor yapan toplam 479 gönüllü fitness sporcusu oluşmaktadır. Sporculara, danışman ve araştırmacı tarafından hazırlanan sekiz maddelik“Demografik Bilgi Formu”ve“Coopersmith Benlik Saygısı Ölçeği”nin 25 maddelik kısa formu uygulanmıştır. Elde edilen verilerin normal dağılım gösterip göstermediğinin belirlenmesi amacıyla Kolmogorov-Smirnov testi ve verilerin normallik göstergesi olarak çarpıklık ve basıklık katsayıları da dikkate alınmıştır. Fitness sporcularının benlik saygısı puanlarının demografik özelliklerinin karşılaştırılmasında kategori sayısı dikkate alınmıştır. Buna göre benlik saygısı puanlarının karşılaştırılmasında iki kategoriden oluşan değişkenler için bağımsız gruplar için t testi, üç veya daha fazla kategoriden oluşan değişkenler için ise tek yönlü varyans analizi (Oneway Analysis of Variance-ANOVA) kullanılmıştır. Kullanılacak çoklu karşılaştırma testinin belirlenmesinde Levene varyansların homojenliği testi dikkate alınmıştır. Bu test sonucunda eğer grup varyansları homojen ise Tukey, grup varyansları homojen değilse Tamhane T2 çoklu karşılaştırma testi kullanılmış ve istatistiksel yöntemlerin analizinde IBM SPSS 23 lisanslı paket programından yararlanılmıştır. Araştırmada yapılan analizler sonucunda elde edilen bulgulara göre; fitness sporu ile ilgilenen sporcuların ortalama benlik saygısı düzeylerinin, sporcuların demografik değişkenlerinden; yaş, medeni durum ve aylık gelir değişkenlerine göre pozitif yönde anlamlı farklılıklar gösterdiği; diğer demografik değişkenlere göre ise anlamlı farklılıklar göstermediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine self-esteem levels of some athletes interested in Fitness Sport and to investigate their self-esteem levels in terms of some demographic variables. The population of the research is consisted of the athletes who are actively interested in fitness sports in private and official fitness gyms in Rize and Trabzon provinces. The sample of the research is consisted of 479 volunteer sportsmen who do physical exercise in these fitness centers in 2018 and 2019. An eight-item“Demographic Information Form”developed by the supervisor and researcher and“25 item Coopersmith Self-Esteem Scale”were administered to the sportsmen. The Kolmogorov Smirnov test was employed and the skewness and kurtosis coefficients were taken into consideration in order to determine whether the obtained data show a normal distribution. The number of categories was taken into consideration when comparing the demographic characteristics of sportsmen's self-esteem scores. Accordingly, independent samples t-test was used for variables consisting of two categories and one-way analysis of variance (ANOVA) was used for variables consisting of three or more categories in the comparison of the self-esteem scores. Levene variance homogeneity test was used in determining the multiple comparison test to be used. As a result of this test, if group variance is homogeneous, Tukey was used; if group variance is not homogeneous, Tamhane T2 multiple comparison test was used and IBM SPSS 23 licensed package program was used for statistical analysis. According to the results of the analysis, it was determined that while the average self-esteem levels of sportsmen interested in fitness showed significant positive differences in terms of demographic variables such as age, marital status and monthly income variables; their average self-esteem levels did not show any significant differences in terms of other demographic variables.