Prematüre retinopati tedavisi almış çocuklarda görsel motor gelişim ve koordinasyonun değerlendirilmesi
Evaluation of visual motor development and coordination in children treated with retinopathy of prematurity
  1. Tez No: 569264
  2. Yazar: SEVAL KUTLUTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA CANDAN ALGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Göz Hastalıkları, Physiotherapy and Rehabilitation, Eye Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalışmamızın amacı, farklı Prematüre Retinopati (PR) tedavisi almış çocukların göz yapısı, görme bozukluğu, motor gelişimi, görsel motor bütünlüğü, görsel algısı ve motor koordinasyonunu incelemekti. Çalışma, intravitreal Anti-VEGF (n:16) (Anti-Vascular Endothelial Growth Factor), DLF (n:23) (Diode Lazer Fotokoagulasyon) tedavisi almış ve Regrese PR'li (n:30) 2 ile 6 yaş arasındaki 3 grup çocuk üzerinde gerçekleştirildi. Değerlendirme yöntemleri olarak Beery - Buktenica Gelişimsel Görsel Motor Bütünlük Testi, Peabody Gelişimsel Motor Skala - 2, Titmus Stereo Fly Testi, Otorefraktometre, Snellen“E”eşeli, Optik Koherens Tomografi, Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği - Kısa Form ve Durumluk-Sürekli Anksiyete Ölçeği kullanıldı. Gruplara göre çocukların yaş ortalamaları bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (p>0,05). Regrese, Anti-VEGF ve Lazer gruplarındaki çocukların kronolojik yaşları ile görsel motor bütünlük ve motor koordinasyon yaş eşdeğerlikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate eye structure, visual impairment, motor development, visual motor integration, visual perception and motor coordination in children who received different Retinopathy of Prematurity (ROP) treatments. The study was carried out on three groups of children, aged between 2-6 years who were treated with intravitreal Anti-VEGF (n:16) (Anti-Vascular Endothelial Growth Factor), DLF (n:23) (Diode Laser Photocoagulation) and who were diagnosed as Regrese ROP (n:30). The groups were compared by using Beery-Buktenica Developmental Visual Motor Integration Test, Peabody Developmental Motor Scale - 2, Titmus Stereo Fly Test, Autorefractometer, Snellen“E”chart, Optical Coherence Tomography, World Health Organization Quality of Life Scale - Bref Form and State-Trait Anxiety scale. There was no statistically significant difference between the groups in terms of mean age of the participants (p> 0.05). There was a statistically significant difference between the chronological age and visual motor integration, motor coordination' age equivalents of the participants in the Regrese, Anti-VEGF and Laser groups (p 0.05).