Prematüre retinopatisi nedeniyle intravitreal anti vegf tedavisi uygulanan hastaların 5-12 yaş arası kontrollerinde ön ve arka segment bulgularının korneal topografi, optik koherens tomografi anjiografi ve geniş açılı fundus fotoğrafı ile değerlendirilmesi
The evaluation of anterior and posterior segment findings in patient aged 5-12 years who have undergone intravitreal anti vegf therapy for retinopathy of prematurity, using corneal topography, optical coherence tomography angiography and wide-field retinal imaging
  1. Tez No: 913136
  2. Yazar: METİN EREN DEMİRER
  3. Danışmanlar: PROF. BERNA DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Giriş ve Amaç: Prematüre retinopatisi (PR), dünya çapında çocukluk çağı körlüğünün önde gelen nedenlerinden biri olan vazoproliferatif bir retina hastalığıdır. Bu hastalığın mekanizması temel olarak anormal patolojik retinal vaskülarizasyonla sonuçlanan normal retinal vasküler gelişimin bozulmasını içermektedir. PR patogenezinde insülin benzeri büyüme faktörü 1 ve vasküler endotelyal büyüme faktörünün (Vascular endothelial growth factor-VEGF) rolü iyi bilinmektedir. Evre 3 şiddetli PR vakalarında intravitreal anti VEGF enjeksiyonlarının tedavide faydalı olduğu gösterilmiştir. Biz de bu çalışmada PR sebebiyle anti VEGF tedavi alan çocukların 5-12 yaş aralığındaki kontrollerinde ön segment bulgularını korneal topografi, optik biyometri ve speküler mikroskopi ile, arka segment bulgularını optik koherens tomografi anjiografi (OKTA) ve ultra geniş açılı görüntüleme ile değerlendirip birbirleriyle ve sağlıklı çocuklarla karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde 2012-2019 yılları arasında PR sebebiyle intravitreal anti VEGF tedavi almış hastalardan 5-12 yaş aralığında olanlar belirlenmiş, hastalar 3 gruba ayrılmıştır. İntravitreal bevacizumab (IVB) tedavisi almış olanlar grup 1, intravitreal aflibercept (IVA) tedavisi almış olanlar grup 2, intravitreal ranibizumab (IVR) almış olan grup 3, kontrol grubu da grup 4 olarak sınıflandırılmıştır. Çalışmaya 54 hastanın 95 gözü, yaş ve cinsiyet uyumlu term doğan 18 sağlıklı çocuğun 36 gözü dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan tüm hastalara ve sağlıklı çocuklara tam oftalmolojik mauayene yapılmış, otorefraktometre, OKTA, korneal topografi, optik biyometri, ultra geniş açılı görüntüleme, speküler mikroskopi cihazları ile ölçümleri yapılmış ve veriler kayıt edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan 131 gözün %27,5'i kontrol grubunda, %21,4'ü IVB grubunda, %27,5'i IVA grubunda ve %23,7'si IVR grubundadır. En iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) 3 hasta grubunda da kontrol grubuna göre azalmıştı, IVB grubunda EİDGK en düşük bulundu. OKTA ölçümlerinde IVA grubunun yüzeyel ve derin kapiller pleksus dansite değerleri kontrol grubuna en yakın bulundu. Foveal avasküler zon 3 hasta grubunda da benzerdi ve kontrol grubundan düşük bulundu. Retina sinir lifi tabakası kalınlığı 3 hasta grubunda da kontrol grubuna göre düşük bulundu. Total retina fovea kalınlığı, iç retina fovea kalınlığı ve dış retina fovea kalınlığı 3 hasta grubunda da benzerdi ve kontrol grubundan yüksek bulundu. İç retina parafovea kalınlığı IVB grubunda kontrol grubuna göre düşüktü, diğer gruplar arasında anlamlı fark yoktu. Total retina perifovea kalınlığı ve iç retina perifovea kalınlıkları 3 hasta grubunda da kontrol grubuna göre düşüktü fakat IVA grubu ile kontrol grubu arasındaki fark anlamlı değildi. OKTA parametrelerine bakıldığında kontrol grubuna en yakın değerlerin IVA grubunda olduğu görüldü. Korneal topografi ve optik biyometri ölçümlerinde lens kalınlığı 3 hasta grubunda da kontrol grubuna göre anlamlı yüksek, ön kamara volümü, yatay ön kamara çapı, aksiyel uzunluk ve limbustan limbusa ölçüm değerleri anlamlı düşük bulunmuştur. Ön kamara derinliği ve iridokorneal açı en düşük IVB grubundadır. Sonuçlar: Anti VEGF tedavi yapılan PR hastalarında OKTA, korneal topografi ve optik biyometri sonuçları kontrol grubundan farklılık göstermektedir. OKTA parametrelerinde kontrol grubuna en yakın değerlerin IVA grubunda olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Retinopathy of prematurity (ROP) is a vasoproliferative retinal disease and one of the leading causes of childhood blindness worldwide. The mechanism of this disease primarily involves the disruption of normal retinal vascular development, resulting in abnormal retinal vascularization. ROP begins with delayed retinal vascularization after premature birth, which subsequently leads to hypoxia that triggers the release of factors stimulating new and abnormal vascularization. The roles of insulin-like growth factor 1 (IGF-1) and vascular endothelial growth factor (VEGF) in the pathogenesis of ROP are well known. Intravitreal anti-VEGF injections have shown benefits in the treatment of severe ROP cases, particularly those in stage 3 and above. In this study, we aimed to evaluate the anterior and posterior segment findings of children aged 5-12 years who received anti-VEGF treatment for ROP, using optical coherence tomography angiography (OCTA), corneal topography, optical biometry, ultra-widefield imaging, and specular microscopy, and to compare these findings with those of healthy children. Materials and Methods: Children aged 5-12 years who received intravitreal anti-VEGF treatment for ROP at our clinic between 2012 and 2019 were identified and divided into three groups. Group 1 consisted of those who received intravitreal bevacizumab (IVB) treatment, Group 2 included those who received intravitreal aflibercept (IVA) treatment, and Group 3 comprised of those who received intravitreal ranibizumab (IVR) treatment. The control group, Group 4, included term-born healthy children matched for age and gender. The study included 95 eyes of 54 patients and 36 eyes of 18 healthy children. All participants underwent a complete ophthalmological examination, and measurements were taken using otorefractometry, OCTA, corneal topography, optical biometry, ultra-widefield imaging, and specular microscopy devices, with the data recorded. Results: Of the 131 eyes included in the study, 27.5% were in the control group, 21.4% in the IVB group, 27.5% in the IVA group, and 23.7% in the IVR group. The best corrected visual acuity (BCVA) decreased in all three patient groups compared to the control group, with the lowest BCVA found in the IVB group. In OCTA measurements, the superficial and deep capillary plexus density values of the IVA group were closest to the control group. The foveal avascular zone (FAZ) was similar in all three patient groups and lower than the control group. The retinal nerve fiber layer (RNFL) thickness was lower in all three patient groups compared to the control group. Total retinal fovea thickness, inner retinal fovea thickness, and outer retinal fovea thickness were similar in all three patient groups and higher than the control group. Inner retinal parafovea thickness was lower in the IVB group compared to the control group, with no significant difference between the other groups. Total retinal perifovea thickness and inner retinal perifovea thickness were lower in all three patient groups compared to the control group, but the difference between the IVA group and the control group was not significant. When looking at OCTA parameters, the values closest to the control group were found in the IVA group. In corneal topography and optical biometry measurements, the lens thickness were significantly higher in all three patient groups compared to the control group, while anterior chamber volume, horizontal anterior chamber diameter, axial length, and limbus-to- limbus measurement values were significantly lower. Anterior chamber depth and iridocorneal angle were lowest in the IVB group. Conclusion: OCTA, corneal topography, and optical biometry results differ from the control group in PR patients treated with anti-VEGF. The OCTA parameters closest to the control group were found in the IVA group.