Hasta düşmelerini önleyici hemşirelik girişimlerinin uygulanma durumu ve etkileyen faktörler
The status of implemention of preventive nursing interventions for patient falls and effecting factors
- Tez No: 569267
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLENGÜN TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma hasta düşmelerini önleyici hemşirelik girişimlerinin hemşireler tarafından uygulanma durumu ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla analitik/kesitsel tipte yapılmıştır. Araştırma 2018 yılı Ocak-Ekim ayları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi ile T.C. Sağlık Bakanlığı'na bağlı Aydın Devlet Hastanesi ve Aydın Atatürk Devlet Hastanesi'nde çalışan 386 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında Hemşire Tanıtım Formu ve Düşmeleri Önleyici Hemşirelik Girişimlerini Değerlendirme Formu kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatiksel analizler ve ki-kare testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin yaş ortalaması 32.98±8.72 olup %87.3'ü kadın, %55.4'ü lisans mezunudur. Hemşirelerin %88.6'sı klinik hemşiresi olup %39.9'u yoğun bakım kliniklerinde çalışmaktadır. Hemşire başına düşen hasta sayısı gece vardiyasında 11-22, gündüz vardiyasında 1-5 ve kliniklerdeki ortalama hasta sayısı 18.82±9.58'dir. Hemşirelerin %62.4'ü hasta düşmesi ile karşılaştığını, %94.8'i düşme riskini belirlemek için klinikte ölçek kullandığını belirtmiştir. Bireye yönelik düşmeleri önleyici hemşirelik girişimlerinin tamamına yakınının hemşireler tarafından uygulandığı ve en az uygulanan girişimin uygun hastalara yürüme-denge-güçlendirme egzersizlerinin yaptırılması (%58.5) olduğu belirlenmiştir. Çevreye yönelik düşmeleri önleyici hemşirelik girişimlerinin de büyük çoğunluğunun hemşireler tarafından uygulandığı belirlenmiştir. Hemşireler tarafından en sık uygulanan çevresel girişimlerin yatak kenarlıklarını kaldırma (%99.2), hasta transferlerinde gerekli önlemleri alma (%99.2) ve çevreyi düşme riski açısından değerlendirme (%97.9) olduğu saptanmıştır. En az uygulanan çevreye yönelik girişimin ise hastanın düşme durumunu algılayan yatak sensörlerinin kullanımı (%57.3) olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This is an analytical / cross-sectional type study to determine the status of nursing interventions and factors effecting nursing interventions. The study was conducted with 386 nurses working in the Aydın Adnan Menderes University Research and Teaching Hospital and Aydın State Hospital and Aydın Atatürk State Hospital of Ministry of Health Republic Of Turkey Ministry Of Health between the dates of January-October 2018. The data were collected by the Nurse Identification Form and the Assesment of Implementıon of Preventıve Nursıng Interventıons for Patıent Falls Form. Descriptive statistical analysis and chi-square test were used evaluate for data evaluation. The mean age of the nurses included in the study was 32.98 ± 8.72, 87.3% were women and 55.4% were undergraduate graduates. 88.6% of the nurses are clinical nurses and 39.9% of them work in intensive care clinics. The number of patients per nurse was 11-22 in the night shift, 1-5 in the day shift and the average number of patients in the clinics was 18.82 ± 9.58. The nurses 62.4% reported falling patients and 94.8% stated that they used a scale to determine the risk of falling. It was determined that almost all nursing interventions aimed at individual falls were performed by nurses and the least applied intervention was to perform appropriate walking-balance-strengthening exercises (58.5%). It has been determined that the majority of nursing interventions to prevent falls in the environmental are implemented by nurses. The most often environmental interventions performed by nurses were to raise bed borders (99.2%), to take necessary precautions in patient transfers (99.2%) and to evaluate the risk of falling environment (97.9%). The least applied environmental intervention was the use of bed sensors (57.3%) which sensed the patient's fall.