Geriatrik hastalarda sarkopeni, kırılganlık ve geriatrik sendromların düşme sıklığını öngörmedeki rolü
The role of sarcopenia, frailty, and geriatric syndromes in predicting fall frequency in geriatric patients
  1. Tez No: 850388
  2. Yazar: KÜBRA BABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM GÜLHAN HALİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, İç Hastalıkları, Geriatrics, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Düşmeler; yaralanma, sakatlık ve ölüme yol açan önemli bir halk sağlığı sorunudur. Düşmeler multifaktöryel nedenlere bağlı gelişir, düşme risk faktörlerini değerlendirmek ve tanımlamak, geri döndürülebilir risk faktörlerine odaklanmak yaşanacak düşmeleri engelleyebilir. Bu çalışmanın amacı toplumda yaşayan geriatrik bireylerde kapsamlı geriatrik değerlendirme, denge ve kas ultrason parametreleri ışığında düşme sıklığını ve düşme riskini predikte edecek faktörleri ortaya koymaktır. Çalışmamızda HÜTF Hastanesi Geriatri Polikliniğine başvuran daha önce geriatri polikliniğinde birinci ölçümleri tamamlanmış olan 64 hasta kontrole gelmiştir. Hastaların indeks çalışma esnasında, denge ve kas ultrason ölçümleri yapılmıştır. İndeks çalışma sonrasında kontrole kadar geçen süre ortalama ± SS; 30,4 (±6,0) ay bulunmuştur. Düşme insidansı %42,1 olduğu görülmüştür. Düşen hastaların düşmeyenlere göre malnutrisyon, kırılganlık ve sarkopeni açısından daha riskli durumda olduğu, düşen hastaların denge testlerinde ön ve arka stabilite limitlerinin daha düşük olduğu, takipte rektus femoris kas kalınlıklarının anlamlı derecede azaldığı, düşmeyen hastaların ise external oblik kas kalınlıklarının anlamlı derecede arttığı saptanmıştır. Regresyon analizinde düşme riskinin denge testindeki ön ve arka stabilite limitleri ve kas ultrasonunda ölçülen gastroknemius pennasyon açısı ile ilişkili olduğu görülmüştür. Yaş ve cinsiyet etkisinden bağımsız olarak ön ve arka stabilite limitlerinin artışının düşme riskini azalttığı, gastroknemius pennat açıdaki artışın ise düşme riskini arttırdığını saptadık. Denge bozukluğu düşme riskini arttırdığı için klinikte dengeyi değerlendirmek için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bulgularımız, klinisyenlerin düşme riskini belirlemek ve düşmeleri önlemek için denge testleri yapması gerektiğini düşündürmektedir. Ayrıca, özellikle alt ekstremite ve karın kaslarının kalınlığını ölçmek ve izlemek için kas ultrasonunun kullanılması, düşme riski taşıyan bireyleri belirlemeye ve önleyici önlemler alınmasına yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Falls are a significant public health issue that can lead to injury, disability, and even death. Falls occur due to multifactorial causes, and assessing and identifying fall risk factors can help prevent future falls by focusing on reversible risk factors. The aim of this study was to identify the incidence of falls and risk factors that predict falls in community-dwelling geriatric individuals based on comprehensive geriatric assessment, balance tests, and assessment of muscle by ultrasound. A total of 64 patients who had previously completed their initial measurements at the Geriatric Outpatient Clinic of HUTF Hospital were included in our study. During index study, patients were thoroughly evaluated, and balance and ultrasound measurements of muscle were conducted. The mean ± SD time interval between the index study and control visit was 30.4 (±6.0) months. The incidence of falls was 42.1%. It was observed that the fallers were at a higher risk in terms of malnutrition, frailty, and sarcopenia compared to non-fallers. Fallers had lower limits of anterior and posterior stability in balance tests, significantly decreased rectus femoris muscle thickness, and significantly increased external oblique muscle thickness compared to non-fallers. Regression analysis revealed that fall risk was associated with the limits of anterior and posterior stability in balance tests and the gastrocnemius pennation angle measured by muscle ultrasound. Regardless of age and gender, an increase in the limits of anterior and posterior stability reduced fall risk, while an increase in the gastrocnemius pennation angle increased fall risk. A variety of methods have been used in clinical practice to evaluate balance since balance impairment is known to increase the risk of falls. Our findings suggest that clinicians should perform balance tests in order to identify fall risk and prevent falls. Additionally, the use of muscle ultrasound, particularly for measuring and monitoring the thickness of lower limb and abdominal muscles, can help identify individuals at risk of falling and take preventive measures.