Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerine başvuran 18 yaş üstü kişilerde depresyon taraması
Depression screening in people over the age of 18 applying to the Family Medicine Outpatient Clinic of Akdeniz University Hospital
  1. Tez No: 666315
  2. Yazar: SACİDE GÜLDİKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELAHAT AKDENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Psikiyatri, Psikoloji, Family Medicine, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmada Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran 18 yaş üstü bireylerde depresyon oranını, depresyona predispozan faktörleri araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metot: Çalışmamıza 408 kişi dahil edilmiştir. Çalışmaya katılmayı kabul eden katılımcılara araştırmacılar tarafından hazırlanmış hastaların sosyodemografik özelliklerini ve sağlık bilgilerini değerlendiren 17 soru ve PHQ-9 depresyon tarama anketi, gebe veya postpartum dönemdeki katılımcılara ek olarak Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği yüz-yüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır. İstatistiksel analizler SPSS 22.0 programı ile yapılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler sayı ve yüzde olarak belirtilmiş olup Kolmogrov Smirnov normallik testi ile incelenen bağımlı değişkenlerin normal dağılımı uymadığı belirlenmiştir. İkili grup ortalamalarının karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi kullanılmıştır. İkiden fazla grup ortalamalarının karşılaştırılmasında Kruskal-Wallis testi, bu gruplar arasındaki farklılıkların tespit edilmesinde ise Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Mann Whitney U testi sonuçlarına Bonferroni düzeltmesi yapılmıştır. Sıklıkların karşılaştırması Ki-Kare analizi ve Fisher's Exact testi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it is aimed to research the rate of depression and the predisposing factors of depression in individuals over the age of 18 who applied to the Family Medicine Outpatient Clinic of Akdeniz University Hospital. Material and Method: 408 individuals participated in this study. 17 questions and PHQ-9 depression screening survey evaluating sociodemographic characteristics and health information of patients prepared by researchers was applied to participants by face-to-face interview technique. In addition to the participants in pregnant or in postpartum period, Edinburg Postpartum Depression Scale was applied by face-to-face interview technique. Statistical analyzes are performed by SPSS 22.0 Programme. Descriptive statistics were given as numbers and percentages, and it was determined that the dependent variables examined with the Kolmogorov Smirnov normality test are not normally distributed. Mann Whitney U test was used to compare the means of two groups. The Kruskal-Wallis test was used to compare the means of more than two groups, and the Mann Whitney U test was used to determine the differences between these groups. Benforrini correction was applied to the results of Mann Whitney U Test. The comparison of frequencies was determined by Chi-Square analysis and Fisher's Exact test.