Acil servis çalışanlarının ekip çalışması tutumları ile iş doyumlarının belirlenmesi
Determination of job satisfaction among emergency department staff along with team work attitude
- Tez No: 569292
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSEN ÇAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Acil servislerde iyi bir ekip çalışmasının olması, güvenli hasta bakımı, kaliteli hizmet, yatış sürelerinde azalma, sağlık çalışanların stres düzeylerinin azalması, verimin artması ve iş doyum düzeyinin artması demektir. Bu araştırma, acil servis çalışanlarının ekip çalışması tutumları ile iş doyumlarının belirlenmesi amacıyla yapıldı. Araştırma, Kasım 2018-Mayıs 2019 tarihleri arasında İstanbul Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı sekiz hastanede yapıldı. Örneklemi, acil serviste çalışan ve çalışmayı kabul eden doktor, ebe, hemşire, paramedik ve acil tıp teknisyenliği olarak çalışan 244 kişi oluşturdu. Veri toplama araçları olarak“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Ekip Çalışması Tutum Ölçeği”ve“İş Doyumu Ölçeği”kullanıldı. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 22.0 programı kullanılarak analiz edildi. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, t-testi, tek yönlü Anova testi, tamamlayıcı post-hoc analizi olarak Scheffe testi ve araştırmanın sürekli değişkenleri arasında pearson korelasyon analizi uygulandı.
Özet (Çeviri)
A good team work in emergency services means safe patient care, quality service, decrease in hospital stay, and decrease in stress levels of health workers, increase in productivity and increase in job satisfaction level. This study was conducted to determine the level of job satisfaction among emergency department staff along with team work attitude. The study was carried out in eight hospitals of Istanbul Health Directorate between November 2018 and May 2019. The sample was consisted of 244 health care personnel working in emergency services as physicians, midwives, nurses, paramedics and emergency medicine technician who agreed to participate in the study.“Introductory Information Form”,“Team Work Attitude Scale”and“Job Satisfaction Scale”were used as data collection tools. Data obtained from the research was analyzed with SPSS 22.0 program. In the evaluation of data, number, percentage, mean, standard deviation, t-test, one-way Anova test, complementary post-hoc analysis, Scheffe test and between continuous variables of the study, Pearson correlation analysis was used.