Posterior üç üyeli monolitik zirkonya köprü restorasyonlarının çiğneme simülasyonu sonrası faz dönüşümünün değerlendirilmesi
Evaluation of phase transformation of posterior three-unit monolithic zirconia bridge restorations after chewing simulation
- Tez No: 569291
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BÜLBÜL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı çiğneme simülasyonunun posterior bölgedeki üç üyeli monolitik zirkonya köprü restorasyonları üzerindeki faz dönüşümlerine etkisini değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Üç farklı marka monolitik zirkonya seramiğe ait her gruptan onar tane olmak üzere 30 adet üç üyeli köprü şeklinde örnekler hazırlandı. Bütün örnekler faz dönüşümünü belirlemek için yaşlandırma öncesi ve sonrasında örneklerin konnektörler ve gövde merkezi olmak üzere üç noktasından X-Ray difraksiyon analizine tabi tutuldu. Çiğneme simülasyonu işlemi termal siklus (5-55 oC) ve 240.000 mekanik yükleme (50 N) uygulanarak gerçekleştirildi. XRD verilerindeki pik yoğunlukları kullanılarak göreceli monoklinik faz miktarı değerleri termomekanik siklus öncesi ve sonrası olmak üzere Garvie-Nicholson yöntemi ile hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effect of chewing simulation on phase transformations of three-unit monolithic zirconia bridge restorations in the posterior region. Material and Method: Thirty three-unit bridges shapes specimens from three different brands of monolithic zirconia ceramics were prepared and divided into three group. All samples were subjected to three-point X-Ray diffraction analysis before and after aging to determine phase transformation, including the connectors and the center of the samples. Chewing simulation was performed by applying thermal cycle (5-55 oC) and 240.000 mechanical loading (50 N). Using the peak intensities in the XRD data, the relative monoclinic phase amount values were calculated by the Garvie-Nicholson method, before and after the thermomechanical cycle.