Acil servis yoğunluğunun sağlık çalışanlarının güvenlik tutumları üzerine etkisi
The effect of emergency department overcrowding on safety attitudes of healthcare staff
  1. Tez No: 936430
  2. Yazar: HASAN BİÇEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET BÜTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, Sağlık Yönetimi, Emergency Medicine, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Acil servisler, sağlık sisteminin kritik birimlerinden biridir. Acil servislerdeki hasta yoğunluğunun birçok olumsuz etkisi vardır. Acil servislerdeki yoğunluk hastalar, sağlık personelleri ve sağlık sistemi üzerinde ciddi olumsuz etkileri vardır. Bu çalışmanın amacı, acil servislerdeki hasta yoğunluğunun sağlık çalışanlarının güvenlik tutumları üzerine etkisini tespit etmektir. Kesitsel tanımlayıcı desende planlanan bu çalışma, Mardin ilindeki dört hastanenin acil servislerinde görev yapan 336 sağlık çalışanı (266 hemşire, 70 doktor) ile yürütülmüştür. Bu çalışmanın verileri 16/02/2024-30/03/2024 tarihleri arasında toplanmıştır. Veriler,“Demografik Özellikler Formu”,“Güvenlik Tutumları Anketi”ve“NEDOCS Formu”kullanılarak toplanmıştır. NEDOCS skoru ile Güvenlik Tutumları alt boyutları (takım çalışması iklimi, güvenlik iklimi, iş doyumu, stresin kabulü, yönetime ilişkin algılar, çalışma koşulları) arasındaki ilişki Pearson korelasyon analizi ve çoklu regresyon ile değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizlerde SPSS 26 programı kullanılmış ve anlamlılık düzeyi p0,05). Doktorların ve deneyimli çalışanların güvenlik tutum puanları daha yüksekti. Yoğunluğun arttığı günlerde tüm alt boyut puanları düşüş gösterdi. Acil servis yoğunluğu, sağlık çalışanlarının güvenlik tutumlarını olumsuz etkilemektedir. Özellikle ekip çalışması, güvenlik algısı ve iş doyumu gibi kritik boyutlar, yoğunluk arttıkça zayıflamaktadır. Bu çalışma, acil servis yoğunluğunun sağlık çalışanlarının güvenlik tutumları üzerinde önemli bir etkisi olduğunu ortaya koymuş ve sağlık sistemlerinin bu soruna multidisipliner çözümler üretmesi gerektiğini vurgulamıştır. Acil servislerdeki hasta yoğunluğu sorununun ele alınması, sağlık hizmeti sunumunu iyileştirmek ve acil servislerdeki sağlık personelinin ve hasta refahının sağlanması için çok önemlidir
Özet (Çeviri)
Emergency departments are one of the critical units of the healthcare system. Overcrowding in emergency departments has many negative effects. Emergency department overcrowding has serious negative effects on patients, healthcare staff and the healthcare system. The aim of this study was to determine the effect of emergency department overcrowding on safety attitudes of healthcare staff. This cross-sectional descriptive study was carried out with 336 healthcare staff (266 nurses, 70 doctors) working in the emergency departments of four hospitals in Mardin. The data of were collected between 16/02/2024-30/03/2024. The data were collected using the“Demographic Characteristics Form”, the“Security Attitudes Questionnaire”and the“NEDOCS Form”. The relationship between NEDOCS score and Security Attitudes Questionnaire sub-dimensions (teamwork climate, safety climate, job satisfaction, acceptance of stress, perceptions of management, working conditions) was evaluated by Pearson correlation analysis and multiple regression. SPSS 26 program was used in statistical analysis and the significance level was determined as p0.05). Doctors and experienced staff had higher safety attitude scores. All sub-dimension scores decreased on days when the crowding increased. The emergency department overcrowding negatively affects the safety attitudes of healthcare staff. In particular, critical sub-dimensions such as teamwork, security perception and job satisfaction weaken as the crowding increases. This study revealed that overcrowding in the emergency departments has a significant effect on the safety attitudes of healthcare staff and emphasized that healthcare systems should develop multidisciplinary solutions to this problem. Addressing emergency department overcrowding is essential to improve healthcare delivery, and ensuring healthcare staff and patient well-being in emergency department settings.