Yaşlı astım hastalarında uyku kalitesi ve yorgunluk düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between sleep quality and fatigue level in elderly asthma patients
  1. Tez No: 569297
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Gereç-Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişkisel türde gerçekleştirilen bu çalışmanın evrenini, Haziran 2017 – Haziran 2018 tarihleri arasında Erzurum Nihat Kitapçı Göğüs Hastalıkları Hastanesi ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi-Göğüs Servisinde tedavi görmekte olan yaşlı astımlı hastalar oluşturmuştur. Örneklemi ise bu hastalar içerisinde belirlenen tarihler arasında çalışmanın yapıldığı hastanelerde tedavi gören ve araştırma kriterlerine uyan 320 yaşlı astımlı hasta oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak Hasta Tanıtım Formu, Astım Kontrol Testi, Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği ve Piper Yorgunluk Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde One Way Anova testi, T testi, Pearson Korelasyon ve Regresyon Analizi kullanılmıştır. Bulgular: Bu araştırmada Astım Kontrol puan ortalamasının 9.93±4.12 ve düşük kontrol düzeyinde olduğu, Pittsburgh Uyku Kalitesi puan ortalamasının 16.87±2.14 ve uyku kalitesi düzeyinin düşük olduğu, Piper Yorgunluk puan ortalamasının 7.59±1.39 ve şiddetli yorgunluk olduğu, Piper Yorgunluk alt boyutlarında puanlar ise Duygulanım boyutunda 7.95±1.46 ve şiddetli yorgunluk olduğu, Duyusal boyutta 7.95±1.46 ve şiddetli yorgunluk olduğu, Bilişsel-Ruhsal boyutta 7.95±1.46 şiddetli yorgunluk olduğu ve Davranış-Şiddet boyutunda 6.63±1.22 orta düzeyde yorgunluk olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
. Material-Method: The universe of this descriptive and relational study consisted of elderly asthmatic patients who were treated in Erzurum Nihat Kitapçı Chest Diseases Hospital and Erzurum Atatürk University Research Hospital-Chest Service between June 2017 and June 2018. The sample consisted of 320 elderly asthmatic patients who were treated in the hospitals in which the study was conducted between these dates and fulfilled the research criteria. Data were collected using Patient Identification Form, Asthma Control Test, Pittsburgh Sleep Quality Scale and Piper Fatigue Scale. The data obtained from the study were analyzed with SPSS 22.0 package program. One Way Anova test, T test, Pearson Correlation and Regression Analysis were used to evaluate the data. Results: In this study, Asthma Control score average was 9.93 ± 4.12 and low control level, Pittsburg Sleep Quality score average was 16.87 ± 2.14 and sleep quality level was poor, Piper Fatigue score average was 7.59 ± 1.39 and severe fatigue and Piper Fatigue subscale scores were It was found that affective dimension was 7.95 ± 1.46 and severe fatigue, sensory dimension was 7.95 ± 1.46 and severe fatigue, cognitive-mental dimension was 7.95 ± 1.46 severe fatigue and Behavior-Violence dimension was 6.63 ± 1.22 moderate fatigue.