Bilişim teknolojilerini okul yöneticilerinin kullanımına ilişkin öğretmen görüşleri
Teacher views on the use of information technologies by school administrators
  1. Tez No: 569298
  2. Yazar: MUSTAFA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmada, okul yöneticilerinin bilişim teknolojilerini kullanımına ilişkin öğretmen görüşlerini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmada, 2016-2017 öğretim yılında Kırşehir'de Merkez, Mucur ve Kaman ilçelerinde ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında görev yapan 457 öğretmen ile görüşülmüştür. Bu çalışma, betimsel bir araştırma niteliğindedir. Tarama modelinde yürütülmüştür. Araştırma verileri, araştırmacı tarafından, araştırmanın bağımsız değişkenleri hakkında bilgi toplamaya yönelik geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”ve okul yöneticilerinin bilişim teknolojilerini kullanımına ilişkin öğretmen görüşlerini belirlemek için araştırmacı tarafından geliştirilen ölçekten faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda ulaşılan veriler üzerinde, aritmetik ortalama ( X ), standart sapma (Ss), t testi, LSD çoklu karşılaştırma, Varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to determine teachers' opinions on the use of information technologies by school administrators. In the study, 457 teachers working in primary and secondary schools in the districts of Central Mucur and Kaman in Kırşehir were interviewed during 2016-2017 academic year. This study is a descriptive research. It is carried out by scanning model.“Personal Information Form”scale to define teachers' opinions about school principal's using information technology developed by the researcher have been used in order to gather data about the independent variables of the research. Arithmetic mean (M), standard deviation (SD), t test, variance analysis (ANOVA), and LSD test have been applied on the data gathered.