Erzurum Mecidiye tabyasının mimari analizi ve yeniden kullanımı üzerine bir öneri: Erzurum Harp Tarihi Müzesi
Architectural analysis of Erzurum Mecidiye bastion and suggestions for its reuse: Erzurum Warfare History Museum
- Tez No: 606100
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÖZLEM AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Erzurum Anadolu'nun kale kentlerindendir. Erzurum ve çevresinde ki Osmanlı Dönemi'ne ait askeri yapılar hakkında, kapsamlı analiz ve yeniden işlevlendirmeye yönelik araştırmalar, tarih ve kültür turizminin ön plana çıkmasıyla daha önemli hale gelmiştir. Bu çalışmada, Erzurum ve çevresindeki Osmanlı dönemine ait askeri yapıların tarihi ve kültürel sürdürülebilirliğine katkı sağlamak amacıyla Erzurum'da bulunan en eski tabya yapısı olan Mecidiye Tabyası incelenmiştir. 2012 yılında Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) koordinasyonunda uygulamaya konulan İnovasyona Dayalı Bölgesel Turizm Stratejisi ve Eylem Planı'nda belirlenen“Erzurum Kültür ve Tarih Rotası”kapsamına alınan Mecidiye Tabyası'nın tarihi geçmişi, Erzurum kentine katacağı sosyal, kültürel ve ekonomik katkı da düşünülerek, yapının Erzurum Harp Tarihi Müzesi işleviyle yeniden kullanımına yönelik araştırma, analiz, projelendirme çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Erzurum is one of the“castle cities”of Anatolia. By the time historical and cultural heritage tourism came into prominence, extensive analysis and research aimed at reusability of the military facilities built by Ottoman Empire have gained in significance. This study examines the oldest bastion structure in Erzurum, Mecidiye Tabyasi, with a purpose of contribution to the historical and cultural sustainability of the military architecture heritage from Ottoman era in the region. On the grounds that Mecidiye Bastion's location has been included“Erzurum's Cultural and Historical Route”, which had been figured in 2012 through a project namely“Innovation Based Regional Tourism Strategy and Action Plan”conducted by KUDAKA (Northeastern Anatolia Development Agency), furthermore considering its historical background and the potential social, cultural and economic value this bastion structure could add to the city of Erzurum, this paper represents the work of research, analysis and design for a renovation of Mecidiye Bastion, regarding to its prospective reuse as Erzurum Warfare History Museum.