Serik yöresi (Antalya)'nde etnobotanik bir çalışma
An etnobotanic study in Serik region (Antalya)
- Tez No: 569390
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DUTKUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada Serik yöresinde etnobotanik özelliği olan bitkiler ve yöre halkı tarafından hangi amaçlarla kullanıldığını belirlenmiştir. Bu amaçla Serik yöresinde 2018 yılı şubat ayından 2019 yılı mayıs ayına kadar etnobotanik bitkilerin tespiti yapılarak, 52 familyaya ait 92 takson belirlenmiştir. Bu bitkilerin yörede hangi amaçla kullanıldığını belirlemek amacıyla 100 kişiye anket yapılmıştır. Buna göre; en çok takson içeren familyaların ilk 3'ü sırasıyla Rosaceae, Lamiaceae ve Fabaceae familyalarıdır. Toplam olarak tespiti yapılan 92 taksonun 7 tanesi ticari amaçlı kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, detection of plant species with ethnobotanical properties in Serik region and to determine the purpose for which it is used mostly by local people. For this purpose in Serik from February 2018 to May 2019 plants were identified and photographed and identified as 92 taxon belonging to 52 families with ethnobotanic properties. To determine the purpose of these plants in the region 100 people were surveyed. When we evaluate the survey results first three of the most benefited families from ethnobotany determined as Rosaceae, Lamiaceae, Fabaceae families. 7 of the 92 taxon are used for commercial purposes.