Üniversite öğrencilerinin sigara içme alışkanlıkları üzerinde aromaterapinin etkisi
The effect of aromatherapy on smoking habits of university students
- Tez No: 569394
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA BİLGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Işık (Arslan), N. (2019). Üniversite Öğrencilerinin Sigara İçme Alışkanlıkları Üzerinde Aromaterapinin Etkisi. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği AD. Doktora Tezi. İstanbul. Bu araştırma, üniversite öğrencilerinin sigara içme alışkanlıkları üzerinde aromaterapinin etkisini belirlemek amacıyla randomize, kontrol gruplu (deney, kontrol*ön test, son test) yarı deneysel araştırma deseninde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini bir üniversitenin sağlık bilimleri fakültesi hemşirelik bölümünde 2017-2018 akademik yılında öğrenim gören öğrencilerden örnekleme alınma kriterlerini karşılayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 58 öğrenci oluşturmuştur. Veriler; Bilgi formu, Fagerström Nikotin Bağımlılığı Testi, Aromaterapi Uygulama İzlem Çizelgesi, Uygulama sonrası görüşme formu ile toplanmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde yüzdelik, standart sapma, aritmetik ortalama, Mann-Whitney U Testi, Kruskall –Wallis Testi, Chi-Square Testi ve Wilcoxon İşaret Sıra Testi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre,grupiçi karşılaştırmada karabiber ve melekotu yağı uygulayan öğrencilerin uygulama sonrası sigara içme isteği puan ortalamaları azalmıştır. Kontrol grubunda anlamlı bir değişiklik olmamıştır.Gruplararası karşılaştırmada deney grubunda (karabiber ve melekotu yağı) yer alan öğrencilerin uygulama sonrası sigara içme isteğinde azalmaolduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak aromaterapinin uygulayıcı dostu, güvenli ve sigara içme üzerinde etkili bir yöntem olduğu görülmüştür. Karabiber ve melekotu yağı inhalasyonunun birkaç istenmeyen fiziksel etki haricinde güvenli ve sigara içme isteğini azaltmaya yardımcı ucuz (ilaç tedavisiyle karşılaştırıldığında) bir yöntem olarak uygulamaya aktarılması yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Isik (Arslan), N. (2019). The Effect of Aromatherapy on Smoking Habits of University Students, Istanbul University Institute of Health Sciences, Department of Mental Health and Psychiatric Nursing. PhD Dissertation. Istanbul. This study was conducted as aquasi-experimental study with randomized control group(pre-test, post-test)in order toevaluate the effect of the aromatherapy on smoking habits of university students. The sample of the study consisted of the students who were studying in the nursing department of the faculty of health sciences of a university in 2017-2018 academic year (n = 58). Data was colected by Information form, Fagerström Nicotine Addiction Test, Aromatherapy Practice Follow-up Schedule, Post-application interview form. Percentage, standard deviation, arithmetic mean, Mann-Whitney U test, Kruskall Wallis Test, Chi-Square Test and Wilcoxon Signed Rank Test were used in the evaluation of research data. Findings from the research showed that, the mean score of the students who applied black pepper and angelica oil in the intra-group comparison decreased after aromatherapy. There was no significant change in the control group. In the comparison between the groups, it was determined that the students who were in the experimental group (black pepper and angelica oil) had a fall in the demand for smoking after aromatherapy. As a result, it is seen that aromatherapy is an effective ve safe method on smoking cessation, except for a few untoward effects.lnhalation of black pepper and angelica oil issafe and effective and also cheap (compared with medications). Thus, it is thought that aromatherapy would be practiced in relevant area.